Akt oskarżenia zwrócono - poinformowano - z powodów formalnych; prokuratorzy tłumaczą, że brakuje tylko załączników z adresami oskarżonych.

W środę prokuratura na specjalnej konferencji w Warszawie przedstawiła szczegóły aktu oskarżenia

Według śledczych, wojsko kontrolowało rejon, gdzie udały się siły szybkiego reagowania, które miały zająć się zabezpieczeniem i ewakuacją uszkodzonego transportera, a żołnierze plutonu szturmowego ostrzelali wioskę mimo iż mieszkańcy wioski ani nikt w okolicy nie stanowił zagrożenia.

"Wiadomości" wyemitowały też rozmowę z młodszym chorążym Tomaszem Świeradem, który w Afganistanie był oficerem łącznikowym i podwładnym amerykańskiego pułkownika Martina Schweitzera. Jego zdaniem, prokuratorzy mylą się twierdząc, że nie było zagrożenia dla polskich żołnierzy. "Nie jest żadną tajemnica, że talibowie działali także w tej wiosce" - powiedział. Według niego, na Nanagar Khel spadło nie osiem pocisków a jeden, nieprawdą jest także to, że Amerykanie nie prowadzili własnego śledztwa.

Zdaniem Świerada zapis z podsłuchu talibów działa na korzyść oskarżonych

"Jeden z nich (talibów - red.) mówił, że Polacy rozstawili moździerze i strzelają, a pociski lecą w jego kierunku albo w rejon, gdzie on przebywa" - powiedział.

W ocenie śledczych, żołnierze wiedzieli, że ogień trafi w zabudowania - centrum i skraj wioski, widzieli poruszających się tam ludzi i bawiące się dzieci. Zdaniem prokuratury, ich działanie miało cechy "wstrzeliwania się w wytypowany cel". Według prokuratury, potwierdzają to naoczni świadkowie zdarzenia jak i - pośrednio - biegli w swojej opinii.

Na miejscu zdarzenia byli dwaj oficerowie - jeden odmówił wykonania rozkazu ostrzelania wioski, drugi usiłował mu zapobiec

W wyniku działań kilku polskich żołnierzy zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna (pan młody przygotowujący się do uroczystości weselnej) oraz troje dzieci (w tym dwoje w wieku od trzech do pięciu lat). Trzy inne kobiety - w tym jedna w ciąży, która zakończyła się urodzeniem martwego noworodka - zostały trwale okaleczone.

Prokuratura oskarżyła siedmiu żołnierzy - sześciu z nich: chorążego Andrzeja O., plutonowego Tomasza B., kapitana Olgierda C., podporucznika Łukasza B., starszego szeregowego Jacka J. i starszego szeregowego Roberta B. o zabójstwo ludności cywilnej, za co grozi kara dożywotniego więzienia.

Siódmego - starszego szeregowego Damiana L. - oskarżono o ostrzelanie niebronionego obiektu, za co grozi kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności i - w wyjątkowych przypadkach - kara 25 lat więzienia.

Obecnie wszyscy oskarżeni żołnierze przebywają na wolności.