statystyki

Opłata za służebność przesyłu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.06.2008, 03:00

Przedsiębiorca musi zapłacić właścicielowi za ustanowienie na jego gruncie służebności przesyłu. Natomiast właściciel nie może odmówić zgody na wybudowanie urządzeń.

Reklama


Reklama


Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza do kodeksu cywilnego służebność przesyłu, którą przedsiębiorcy będą mogli ustanawiać na cudzym gruncie. Służebnością zostaną obciążone grunty, na których zostały wybudowane urządzenia służące do doprowadzania i odprowadzania płynów, gazu, pary, energii elektrycznej oraz inne podobne urządzenia.

Pieniądze dla właściciela

Przedsiębiorca będzie mógł wybudować na cudzym gruncie urządzenia przesyłowe, natomiast właściciel działki nie może zabronić mu tej budowy i ustanowienia służebności przesyłu. W zamian za ustanowienie tej służebności ma prawo domagać się wynagrodzenia.

Służebność przesyłu będzie mógł ustanowić sąd na wniosek przedsiębiorcy, w którym wskazani są właściciele wszystkich nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe. Gdyby okoliczności istotne dla ustanowienia służebności okazały się sporne, to wówczas sąd będzie mógł przed wydaniem postanowienia zarządzić przeprowadzenie wizji lokalnej.

Gdyby przedsiębiorstwo, któremu przysługuje służebność przesyłu, zostało sprzedane, to jego prawa i obowiązki przesyłowe przechodzą na nabywcę przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie ma zapobiec wygaśnięciu służebności, wówczas gdyby nie stanowiły one przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części.

Gdyby zaś przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane, to wówczas przedsiębiorca powinien usunąć urządzenia przesyłowe z działki, gdyby utrudniały korzystanie z niej.

Obowiązek wykupu

- Ustanowienie służebności przesyłu i wybudowanie na niej urządzeń służących do doprowadzenia płynów, gazu, pary, energii elektrycznej może doprowadzić do znacznego obniżenia wartości nieruchomości - tłumaczy adwokat Roman Nowosielski z kancelarii Nowosielski Gotkowicz i Wspólnicy.

Uważa on, że na przedsiębiorstwo przesyłowe powinien zostać nałożony obowiązek wykupu nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu po cenach rynkowych wówczas, gdyby tego domagał się właściciel nieruchomości. Zamiast tego powinien wypłacić właścicielowi odszkodowanie odpowiadające wartości, jaką utraciła ta nieruchomość. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Jasiński(2008-11-11 11:41) Odpowiedz 00

  dla obywateli polskich mających nieruchomości ,przez które przebiega np. jak w moim przypadku magistrala kanalizacyja, jedynym sprawiedliwym zgodnym z konstytucją rozwiązaniem jest odpłatna umowa dzierżawy gruntu.
  Ustawa o służebności jest bublem i jest antypolska.Dlaczego obywatel polski ma być pozbawiony możliwości dochodów pobie ranych od prywatnych biznesowych chciwych spółek-czyli właścicieli linii przesyłowych.Jest tylko kwestią czasu, że linie przesyłowe wykupi kapitał zagraniczny ,jest to obecnie najlepszy interes na świecie.Kapitału nie da się powstrzymać. Zmuszanie ustawowe do służebności przesyłu jest naruszeniem świętego prawa własności i Karty Deklaracji Praw Człowieka. Sformułowanie odpowiednie wynagrodzenie jest już totalną kpiną z obywatela. MNIE ZA 664 M KW.DZIAŁKI BUDOWL. W sRÓDMIEŚCIU ZAPROPONOWANO 6100 ZŁ,KTÓRA JEST WART MIN.150 TYS.,JA żądam czynszu dzierżawnego czy mam szanse? Jestem szantażowany , ustawa o służebności jest po prostu stalinowskim wywłaszczeni

 • jelonek0@neostrada.pl(2008-10-27 09:23) Odpowiedz 00

  Ale nikt konkretnie nie pisze co ze sprawami zaszłymi. Ja mam 13 arową parcelę, ktora gdyby nie słup wysokiego napiecia byłaby budowlana ale słup stoi w połowie parceli co wię zostało dla mnie? A energrtyka odpisuje, że zasiedziała i nic mi się nie należy. Co więc daje mi ustawa o służebności przesyłu - kpiny. Czyli wprowadzona ustawa jest zabezpieczona ustawą o zasiedzeniu i dalej nic.

 • Ela(2008-06-23 11:47) Odpowiedz 00

  Doszlo do takiego absurdu, ze dostawcy mediow domagaja sie od wlasciciela nieruchomosci aby ten na wlasny koszt wpisywal sobie prawo uzytkowania nieruchomosci przez dostawce mediow ( w mioim przypadku jest to SPEC) do ksiegi wieczystej jesli chce miec zbudowane przylacze!! Przylacze doprwadzajace cieplo tylko to wlasnego domu i na wlasnej dzialce. Smaczku sytuacji dodaje fakt iz istniejace wspolne przylacze wspolne dla dwoch polowek blizniaka zostalo ... WYKOPANE przez wspolsasiada ktory postanowil przejsc na gaz. Stare wspolne przylacze bylo bez tytulu prawnego a teraz SPEC uzaleznia wykonanie mi samodzielnego nowego od m. in obciazenia sie przeze mnie ograniczonym prawem rzeczowym- i to na wlasny koszt. Noz sie w reku otwiera.

 • agaton(2008-06-04 20:28) Odpowiedz 00

  Czy ktoś ma orientację, czy przygotowywane regulacje przewidują wskaźniki szacowania wysokości opłat na rzecz właścicieli gruntów z tytułu służebności przesyłu?
  Czy będzie to tylko kwestia negocjowania stawek z przedsiębiorcami?

 • Pozostało mi 800 znaków(2008-06-02 21:04) Odpowiedz 00

  Chyba nie planują ryczałtu za służebność przesyłową:-))).

  Ale kto układa prawo?

  Tak trzeba je poskładać, aby potem zarobić:-))).


  PS
  Do pkp
  Przesył to jednak cel publiczny, a wyjątkiem ropociągów.

 • elrond(2008-06-02 14:00) Odpowiedz 00

  To może nie coś "racjonalny" ustawodawca (to taki oksymoron) pomyśli nad utratą wartości gruntu wskutek tego, że pod ziemią będzie wsadzony kabel albo rura. No i właścieil bedzie ograniczony w swich prawach tak samo jak za komuny. Widać to święte prawo własności za kapitalizmu robi się jakieś mało ważne i zupełnie nieświęte. Za niedługo wyrzucą was z domów, bo pan przedsiębiorca zagraniczny będzie chciał przeprowadzić kabel przez wasz dom. Bo co będzie nadkładał drogi.

 • Andrzej(2008-06-02 11:38) Odpowiedz 00

  Właściwie to intencją ustawodawcy było wprowadzenie możliwości zawierania dobrowolnych umów o ustanowienie służebności i uregulowanie statusu dotychczas istniejących urządzeń a po poprawkch wyszło jak wyszło. Polskie ustawodastwo cywilne nie bardzo przejmuje się normami wynikającymi z Konstytucji co spotyka się z akceptacją SN i co gorsza TK. Swoją drogą kiedy będzie konieczne ustanowienie służebnośći? Kodeks cywilny na ten temat milczy a analogia do drogi koniecznej nie przystaje do istoty instytucji. Podstawą jest plan zagospodarowania lub decyzja lokalizacyjna i to one zadecydują gdzie może się znaleść urządzenie przesyłowe a nie wizja lokalna zarządzona przez sąd. Ponadto uwzględniając trwałość współczesnych urządzeń przesyłowych 30 letnia dzierżawa zupełnie wystarcza.

 • pkp(2008-06-02 08:46) Odpowiedz 00

  Nie da się wywłaszczyć, bo cel nie jest publiczny. z kolei najem czy dzierżawa gruntu też nie, bo za drogo dla zakładu energetycznego, więc ustawodawca poszedł na rękę prywatnemu zagranicznemu podmiotowi i wymyślił koncepcję, żeby ten jak najmniej zapłacił za uzytkowanie cudzego gruntu wbrew woli właściciela.

 • p(2009-05-28 13:46) Odpowiedz 00

  Mogę wskazać na maila pomoc przy służebnościach przesyłu i odszkodowaniach za słupy miguel7@o2.pl

 • jaros..(2009-09-03 22:54) Odpowiedz 00

  Witam Na mojej dzialce,ktora jest droga dojazdowa do innych dzialek Z E.postawil 10 slupow bez mojej zgody.Poprzedni wlasciciel ustanowil na tej drodze sluzebnosc gruntowa,ktora wpisana jest do K.W.Mam pytanie,czy w takiej sytuacji moge domagac sie od Z.E.rekompensaty za sluzebnosc przesylowa... za odpowiedz z gory dziekuje...

 • HANNA(2009-09-29 16:55) Odpowiedz 00

  to oszukiwanie wlascicieli gruntow przez ktore przebiega gazociag,na odszkodowaniach nas oszukali i teraz proponuja grosze tyl jest warta nasza ziemia wszystko jest unijne tylko nie nasze Sluzebnosc przesylu gazu tysiace obniza wartosc naszych gruntow A ile nam zaproponowali GROSZE NIE DAJMY SIE JUZ DUZO STRACILISMY

 • jurek(2010-01-29 22:00) Odpowiedz 00

  Złożyłem do Enionu wniosek o przebudowe lini nad moją dzałką . Line przebiegaja w poprzek i z ukosa. Enion zgodził sie ale w 1 paragrafie zapisane że rezygnuje z wszelkich roszczeń w stosunku do Enionu. Nie chciałem podisac tego to powiedzieli że nie dostane zgody na przebudowe. W zgodzie jeszcze zapisali ze musze przebudować sasiadowi przyłącze i wyprowadzić do granic działki i zamontowac jemu licznik poza domem. Sprawa ciągnie sie już 7m-cy Nie bardzo wiem co dalej?

 • Darmort(2010-05-03 11:09) Odpowiedz 00

  Na mojej działce budowlanej stoi słup na 4 podporach(spory). Czy istnieje szansa na przymusowy wykup lub odszkodowanie za obniżenie wartości gruntu? Słup stoi ponad 30 lat. jestem gotowy procesować się z ZE. I jeszcze jedno pytanie, czy należy mi się odszkodowanie za 10 lat wstecz i opłata dzierżawna na przyszłość. Ze swojej strony informuję, że przeczytałem propozycję zakładu en. za służebność przesyłu. Zaproponowali mojemu znajomemu na Mazurach odpłatność w wys. 1500 zł/rok za podstację.

 • marika(2011-08-09 14:08) Odpowiedz 00

  Bezpłatne doradztwo i opinie w zakresie służebności przesyłu 22 435 89 32

 • eugeniusz(2012-06-29 11:13) Odpowiedz 00

  przez moją działkę o długości 500 metrów przechodzi rurociąg gazowy wysokiego ciśnienia, firma nadzorująca ten rurociąg proponuje mi 16.000zł odszkodowania za bezumowne korzystanie za okres 10 lat, ponieważ wydaje mi się że ta kwota jest stanowczo za niska, więc mam pytanie czy mogę ubiegać się o większą sumę i ewentualnie jaka to może być kwota, nadmieniam iż działka położona w kujawsko -pomorskim- klasa ziemi 3.

 • bartusz(2011-10-26 09:44) Odpowiedz 01

  Czy jednorazowe 1000 zł za wybudowanie na moich drogach wewnętrznych ok 2,8 km gazociągu śr.ciśnienia i ustanowienie służebności przesyłu za tę kwote to standard monopolisty czy kpina .Ile powinienem zażądać ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama