■ Ustawa o Karcie Polaka podpisana. Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Karcie Polaka. Polakom zamieszkałym za granicą ustawa przyznaje tzw. przywileje ojczyźniane Polonii, m.in. z państw powstałych po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Karta Polaka będzie potwierdzała przynależność do narodu polskiego, ale nie oznacza automatycznego nabycia obywatelstwa polskiego.
Więcej www.prezydent.pl
■ PodwyŻki dla policjantów. Minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak podpisał rozporządzenie określające wysokość uposażenia policjantów. W przyszłym roku mają oni zarabiać średnio miesięcznie o 500 zł więcej niż obecnie. Minister podkreślił, że podwyżki są wynikiem ustawy modernizacyjnej dotyczącej wszystkich podległych MSWiA służb. W ramach programu w ciągu trzech lat do służb trafi dodatkowo 6,3 mld złotych, a w tym dla samej policji 4,5 mld złotych.
Więcej www.mswia.gov.pl
RPO o opóŹnieniu publikacji katalogów IPN. Rzecznik praw obywatelskich, w odpowiedzi na pismo prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił, że ewentualne decyzje w sprawie publikacji nie powinny wynikać z przyczyn innych niż techniczne. Prezes IPN zwrócił się bowiem do RPO z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego możliwości opóźnienia rozpoczęcia publikacji katalogów IPN z racji trwającej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu RP.
Więcej www.rpo.gov.pl
■ Odszkodowanie dla zranionego w zamieszkach. Sąd Okręgowy w Łodzi zdecydował, że ponad 30 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania ma wypłacić Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi 22-latkowi, który ponad trzy lata temu został raniony policyjną gumową kulą w twarz podczas zamieszek w trakcie juwenaliów w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny. Policja nie wyklucza apelacji. Prokuratura zapowiada, że prowadzone od ponad trzech lat śledztwo w sprawie zamieszek dobiega końca. W trakcie tych samych zamieszek interweniujący policjanci, w wyniku pomyłki, oprócz gumowych kul użyli sześciu sztuk ostrej amunicji. Dwie postrzelone przez nich osoby zmarły.
■ Zarzuty dla byŁych funkcjonariuszy. Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu zawiadomiła o przedstawieniu zarzutów dwóm byłym funkcjonariuszom Kompanii Wywiadowczej KMWO we Wrocławiu. Zarzuty dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień, znęcania się fizycznego i psychicznego nad zatrzymanym. Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień.
Więcej www.ipn.gov.pl
KR