"Polskie postulaty, jeśli chodzi o aneks do mandatu negocjacyjnego, zostały spełnione. Co więcej, uwzględniliśmy i wsparliśmy Litwę, aby w aneksie znalazła się kwestia odblokowania dostaw ropy do rafinerii PKN (Orlen) w Możejkach" - powiedział minister Sikorski po rozmowach z szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Milibandem.

"Co do innych spraw, jeśli chodzi o Polskę, uważamy, że można podjąć we wtorek decyzję o wszczęciu negocjacji" - dodał. Litwa zagroziła, że sprzeciwi się umieszczeniu kwestii wznowienia negocjacji UE z Rosją w porządku dnia na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych "27" w Luksemburgu.

Wypowiadając się na temat projektu nowelizacji ustawy kompetencyjnej przedstawionego przez PiS, Sikorski podkreślił, że nie może ona zmieniać ani w teorii, ani w praktyce polskiej konstytucji, w tym układu między prezydentem i premierem.

"Zamieszanie wokół Traktatu Lizbońskiego nie jest autorstwa ani PO, ani PSL. Myślę, że ci którzy negocjowali traktat, powinni teraz miarkować się w wymyślaniu nowych warunków. My uważamy, że traktat jest do przyjęcia. Zgadzamy się z prezydentem (Lechem) Kaczyńskim, kiedy mówił, że jest to dobry traktat. Sądzimy że nie ma powodu do zmiany zdania" - zaznaczył minister.

Miliband z uznaniem wypowiedział się o polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej w Afganistanie

Ocenił, że jest ona ważna nie tylko dla Afganistanu, lecz także dla NATO. Wskazał, że rząd premiera Gordona Browna jest zdecydowany na daleko idącą reformę Wspólnej Polityki Rolnej UE, tak by ceny produktów odzwierciedlały prawa wolnego rynku, a rolnicy otrzymywali dopłaty nie do produkcji, ale z tytułu świadczenia ważnej usługi publicznej, jaką jest konserwacja przyrody.

Miliband spodziewa się, że reforma Wspólnej Polityki Rolnej zostanie przeprowadzona w dwóch etapach w 2013 i 2020r.

Sikorski przebywa w Londynie z dwudniową wizytą. Po spotkaniu z Milibandem planowane jest jego wystąpienie w Chatham House - Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

W niedzielę minister odwiedził macierzystą uczelnię w Oksfordzie

Spotkał się tam ze studentami i wykładowcami, w tym uczestnikami II Kongresu Studentów Polskich w Wielkiej Brytanii.