Wniosek o zmianę nazwiska będzie można złożyć drogą korespondencyjną, zachowując formę pisemną.
Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt ustawy o zmianie imienia i nazwiska przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Nowa regulacja zastąpi przestarzałą ustawę o zmianie imion i nazwisk z 1956 roku (Dz.U. z 2005 r. nr 233, poz. 1992 z późn. zm.).
- Projekt ustawy precyzuje przepisy, które budzą wątpliwości i są różnie interpretowane przez urzędy stanu cywilnego. Wyraźnie wskazuje, że zmiana nazwiska będzie mogła dotyczyć nie tylko nazwiska noszonego po ślubie, ale również rodowego, przy czym o zakresie zmiany będzie decydował wniosek zainteresowanego - mówi Anita Zych z USC w Krakowie.
- Zmiana nazwiska będzie mogła polegać nie tylko na przybraniu innego nazwiska, ale także na zmianie rodzaju dotychczasowego nazwiska (żeński lub męski), np. kobieta może mieć formę męską nazwiska i zamiast nazywać się Barbara Kowalska może nosić nazwisko Barbara Kowalski - dodaje.
Dziś z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska może wystąpić tylko obywatel polski oraz bezpaństwowiec, czyli cudzoziemiec nieposiadający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli ma w Polsce miejsce zamieszkania. Projekt rozszerza katalog uprawnionych o cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy.
Przewidziano, że powodem zmiany nazwiska będzie mogło być pragnienie dostosowania nazwiska do nazwiska, jakie wnioskodawca nosi w innym państwie, którego obywatelstwo również posiada.
Wniosek o zmianę imienia i nazwiska trzeba będzie składać osobiście we właściwym USC. Będą dwa wyjątki - można złożyć wniosek za pośrednictwem polskiego konsula oraz korespondencyjnie pod warunkiem dochowania formy pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza lub konsula.