statystyki

W jaki sposób należy usunąć eternit, by postąpić zgodnie z prawem

17.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.06.2009, 15:56
  • Wyślij
  • Drukuj

Eternit zawiera szkodliwy dla zdrowia ludzkiego azbest. Stanowi on zagrożenie szczególnie wtedy, gdy wydziela pyły. Dlatego ważne jest, by przy usuwaniu wyrobów z eternitu, np. dachów, były zachowane określone w przepisach zasady mające na celu ochronę zdrowia.





W 2002 r. został przyjęty Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski. Ustalono w nim, że wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 r. W tym programie określono także zadania prowadzące do realizacji tego planu i to, na kim one spoczywają. Oprócz wspomnianego programu istnieje jeszcze kilka aktów prawnych regulujących sprawy związane z użytkowaniem i usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wynikających stąd obowiązków.

PRZYKŁAD: DO KIEDY TRZEBA USUNĄĆ ETERNIT

Mam na swojej posesji budynek gospodarczy pokryty eternitem. Wiem, że będę musiał go usunąć. Ile mam na to czasu?

Operacja usuwania wyrobów zawierających eternit ma potrwać do 2032 r. W tym czasie wszystkie materiały wykonane z azbestu mają trafić na wyznaczone składowiska i mają zostać zabezpieczone przed uszkodzeniami. Bo to właśnie one niosą ze sobą największe ryzyko - cały kawałek eternitu nie stwarza jeszcze zagrożenia, ale już pęknięty lub złamany zaczyna pylić wokół niewidocznymi gołym okiem włóknami azbestu.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz:

- Nie lekceważyć inwentaryzacji
- Obowiązek wykonania kontroli
- Usunięcie eternitu trzeba zgłosić
- Zadania wykonawcy demontażu

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: IWAN z IP: 80.48.198.* (2009-03-17 20:20)

    MAM ETERNIT NA DACHU,SAM CHCEM GO WYMIENIĆ NA BLACHĘ.JAK TO ZROBIC ŻEBY NIE PONOSIĆ ŻADNYCH KONSEKWENCJI W TEJ WYMIANIE.

  • 2: mancyk z IP: 83.151.40.* (2009-03-18 17:08)

    Ogólnie zglos sie anonimowo do gminy to ci wyjasnia. Sprawa nie jest tania i moze byc troche papierkow

    1. dowiedz sie w gminie czy refunduja usuwanie azbestu - jezeli tak bedziesz musial sporzadzic inwentaryzacje...bleble...o calej procedurze poinformuja urzedasy
    2. jezeli warunkiem dostania refundacji jest skorzystanie z uslug firmy wyznaczonej przez gmine pomin ten punkt, jezeli nie to idz do starostwa po wykaz firm majacych pozwolenie na wykonywanie prac z azbestem - najlepiej zeby jedna firma go zdjela z dachu, przetransportowala na wysypisko i tam zostanie on unieszkodliwiony...jednym slowem kmpleksowa usluga (pamietaj zeby dostac od tej firmy wszystkie niezbedne dokumenty potwierdzajace prawidlowosc wykonania prac) - wybierz firme najtansza najlepiej taka ktora polozy ci jeszcze nowa blache po promocyjnej cenie

  • 3: Jasio z IP: 83.28.214.* (2009-03-19 13:13)

    Obawiam się, że ustawa została uchwalona, by ktoś miał zapewniony stały zysk.
    Podobne podejrzenia budzi obowiązek pilnej wymiany skrzynek listowych, a wcześniej obowiązek posiadania w samochodzie gaśnicy.
    Eternit na dachu może leżeć i 100 lat, byle go nie ruszać. Istnieją farby, które zabezpieczają przed pyleniem pod wpływem wiatru!

  • 4: dekarz z IP: 88.199.105.* (2009-07-08 20:54)

    co do eternitu możesz go spokojnie zdiąc nikt za to nie ściga chyba że masz dobrze poinformowanego i upierdliwego sąsiada a jeśli nawet to wtedy zdajesz go do najbliższej firmy utylizacyjnej. każdy dekarz po szkoleniu jest w stanie to zrobic...

  • 5: Śwy z IP: 77.113.224.* (2009-07-12 00:28)

    Ja jestem wtrakcie zakładania takiej firmy utylizujonc eternit niewiem tylko czy gmina w resku wyraź zgodę na tą działalność na swojm terenie...i jakie dokładnie są potszeąne pozwolenia.?

  • 6: Leoś z IP: 80.54.20.* (2009-12-01 19:50)

    Właśnie ciekawe w jaki sposób utylizuje się cały ten eternit jeżeli cały ten szum wokół utylizacji azbestu polega na tym że wywieziemy to na wysypisko to po co nam licencje.W końcu na wysypisku to tylko znika nam z oczu a co z nim się tam dzieje,przysypany będzie górą śmieci?

  • 7: Tedi z IP: 83.6.199.* (2010-05-14 13:55)

    Eternit to proste, zdejmii go sam nie zgłaszając oficjalnie nikomu, na palety i do lasu na dzikie wysypisko., u mnie w gminie to się toleruje. Ja pracowałem 6 lat w fabryce przy produkcji z użyciem azbestu, bez żadnej ochrony i jestem zdrowy jak wiejski koń. Chcę tylko powiedzieć, że nie wolno tak robić, i trochę ironizuję namawiając na takie posunięcie . Chociaż to co piszę to szczera prawda.

  • 8: DARECKI0000 z IP: 94.42.36.* (2010-12-16 18:38)

    Witam, coś mi się wydaje Panowie że nie wiecie o czym piszecie bez urazy dla wszystkich utylizacja azbestu nie polega na tym że wywozi się go na wysypisko. W Polsce działa tylko kilka firm które mają pozwolenie na utylizację azbestu oraz jego transport ,ale macie racje co do jednego trzeba mieć odpowiednie szkolenia aby go demontować z połaci dachu.Owszem możesz go sobie sam zdemontować i znaleźć firmę utylizującą ten materiał ale poczekaj do wystawienia przez tą firmę rachunku(dlatego właśnie gminy refundują koszty)przynajmniej powinny to ich obowiązek tylko jak wszyscy wiedzą gminy nigdy nie mają pieniędzy.Ten kolega co próbuje założyć firmę utylizującą posiadając plac i chęci szybkiego zysku to życzę mu powodzenia .

  • 9: dowas z IP: 77.112.54.* (2011-09-22 23:29)

    Jeżeli śsiany mojej altany na zewnątrz są pokryte cienkimi płytami acekolowymi,które są pomalowane emulsją a teraz je ocieplę tak,że nie będą widoczne na zewnątrz a tym samym nie będą narażone na uszkodzenia i pylenie to czy nadal będą zagrażały zdrowiu?

  • 10: judyta z IP: 31.174.50.* (2011-10-17 08:07)

    witam.mam eternit na budynku gospodarczym budynek należy do gminy ja jestem tylko najemcą czy muszę pisać do gminy podanie o ściągnięcie eternitu

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie