Podczas zorganizowanej dziś w Warszawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich i stowarzyszenie Alter Ego konferencji "Losy ofiar wypadków drogowych" Rapacki poinformował, że finalizowane są już prace nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Pozwolą one m.in. na automatyczne ujawnianie przekraczania prędkości i karanie za to właścicieli samochodów w trybie administracyjnym.

Rapacki podkreślił znaczenie wielu ogólnopolskich działań profilaktycznych, które MSWiA oraz KG Policji podejmują w celu poprawy sytuacji na drogach, w tym programów: "Razem Bezpieczniej" oraz "Gambit 2005".

Według danych, które przedstawił prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" Janusz Popiel, w Polsce od stycznia 1999 r. do lutego br. w wypadkach drogowych zginęło ponad 57 tys. osób, a spośród 647 tys. rannych w takich wypadkach ok. 130 tys. zostało inwalidami.

W jego ocenie istniejące w Polsce rozwiązania "nie tylko nie zabezpieczają podstawowych interesów osób poszkodowanych w wyniku wypadków, ale powodują dalszą degradację ich życia". Popiel zwrócił uwagę m.in. na przedłużanie przez ubezpieczycieli terminów wypłaty należnych odszkodowań, ograniczanie ich wysokości oraz przerzucanie odpowiedzialności za koszty leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).