Wyróżniono sędziów Arkadiusza Bednarczyka, Dariusza Czajkowskiego i Grażynę Nasierowską orzekających w sądach w Nysie, w Białymstoku i w Warszawie.

Zwyciężyli oni w siódmej już edycji konkursu organizowanego przez polską sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników (MKP). Ma on być sposobem na promowanie powoływania się przez polskich sędziów na Konstytucję RP oraz przepisy prawa międzynarodowego, zwłaszcza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Nagrodzeni i wyróżnieni sędziowie orzekają w sądach rejonowych, sądach okręgowych i wojewódzkich sądach administracyjnych.

"Tak naprawdę nagradzamy uzasadnienia do orzeczeń"

"Nagradzamy sędziów, ale tak naprawdę nagradzamy ich uzasadnienia do orzeczeń" - powiedział PAP przewodniczący ZG Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników (MKP) Zbigniew Lasocik.

Jak dodał, "niektórzy sędziowie stosują konstytucję wprost, natomiast w orzecznictwie sądów karnych często pojawia się Europejska Konwencja Praw Człowieka. Od kilku lat w orzeczeniach sądów administracyjnych często cytowane jest także prawo europejskie, bo w nim jest podstawa rozstrzygnięcia". Patronat nad konkursem objęli w tym roku sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki oraz Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Zdziennicki.

MKP powstała w 1952 roku w Genewie. Skupia prawników z kilkudziesięciu państw świata. Jej celem jest promocja praw człowieka i monitorowanie przestrzegania zasad państwa prawa w poszczególnych krajach. Polska Sekcja MKP zapoczątkowała swą działalność w 1992 roku.