Budynek powinien zostać tak zaprojektowany, aby mieszkańcy nie byli narażeni na hałas zagrażający ich zdrowiu, mogli odpoczywać, spać i pracować. Do pomieszczeń nie powinien docierać hałas z zewnętrz oraz pochodzący od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku, a także uderzeniowy wytwarzany przez użytkowników sąsiednich mieszkań.

Normy akustyczne określają przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz jak powinny być usytuowane. Wymogi dotyczące warunków technicznych zmieniały się przede wszystkim co do kryteriów oceny izolacyjności akustycznej w budynkach, jak i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych.

- Decydując się na dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy spełnia ono podstawowe wymagania akustyczne. Mogą one uchronić mieszkańców od hałasu i z sąsiednich mieszkań. Poza tym zapewni nam także większą prywatność we własnym mieszkaniu - mówi dyrektor ds. marketingu i sprzedaży dewelopera MK Inwestycje, Monika Śleziońska.

Po zakupie własnego mieszkania może się okazać, że będziemy czuć się w nim skrępowani, skoro sąsiad słyszy, o czym mówi w naszym mieszkaniu. Nieprawidłowe wykonanie ścian i złe wyciszenie budynku może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

- Często jesteśmy narażeni na hałas szkodliwy dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy, lotnisku bądź w centralnym punkcie miasta - mówi Monika Śleziońska.

Kupując dom lub mieszkanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego wykonane są ściany. Ściany działowe powinny być przede wszystkim wykonane w technologii i jakości zapewniającej podstawową funkcję podziału - nie tylko optycznego, ale też akustycznego - twierdzą eksperci. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany dzielące zabudowę typu bliźniaczego czy szeregowego. Zastosowanie nieodpowiedniego systemu czy izolacji może spowodować, że będziemy słyszeć każdy szmer u sąsiadów.