Rzeczniczka, pytana przez PAP, potwierdziła jednocześnie, iż rozporządzenie dotyczące przeniesienia wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej z Prokuratury Krajowej do struktur prokuratury apelacyjnej wchodzi w życie 1 kwietnia.

W piątek minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział m.in., że jest "za uporządkowaniem prokuratury (...) również za zlikwidowaniem prokuratury krajowej i apelacyjnej".

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze, która m.in. przewiduje rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Najpierw sejmowa podkomisja zaproponowała likwidację prokuratur apelacyjnych. Jednak w grudniu 2008 r. minister Zbigniew Ćwiąkalski wydał rozporządzenie, że od kwietnia 2009 r. do struktur prokuratur apelacyjnych wejdą wydziały ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości wniosła o rozważenie przez podkomisję nielikwidowania prokuratur apelacyjnych.

Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej przy Prokuraturze Krajowej skupia ponad stu prokuratorów. Jego siedziba mieści się w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także w 11 wydziałach zamiejscowych m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Po 1 kwietnia biuro w Prokuraturze Krajowej stanie się drugim szczeblem struktury do walki z przestępczością zorganizowaną.