Według projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, nad którym już zakończyli prace posłowie, kluby sportowe będą miały prawo stosowania zakazów wstępu na stadiony osób naruszających regulamin obiektu. Sąd ma mieć prawo wprowadzenia takiego zakazu nawet na dwa lata. Dotychczas stosowane zakazy nie miały wyraźnej podstawy w ustawie.

- Dobrze, że wprowadzono zakaz klubowy do ustawy - mówi dyrektor Jarosław Ostrowski, członek zarządu Legii Warszawa. Ważne jest, żeby każdy czyn zabroniony został w czasie imprezy ujawniony i ukarany - dodaje dyrektor Ostrowski.

Nowe przepisy definiują kategorię imprezy masowej podwyższonego ryzyka, podczas której parametry bezpieczeństwa zostaną zaostrzone. O tym, czy impreza ma charakter podwyższonego ryzyka, zdecyduje komendant powiatowy, rejonowy lub miejski policji.

Elektroniczna identyfikacja

Ustawa przewiduje rozbudowany system gromadzenia i dystrybucji danych osobowych, który ma umożliwić kontrolowanie niebezpiecznych widzów.

Organizatorzy imprez będą mieli obowiązek wyposażenia stadionów w kompatybilne elektroniczne systemy identyfikacji osób służące także do sprzedaży biletów. Systemy te zostaną stworzone według zasad określonych przez spółkę Ekstraklasa.

W niektórych większych klubach sportowych takie identyfikatory już wprowadzono.

Rzeczniczka prasowa Lecha Poznań Joanna Dzios twierdzi, że w jej klubie wprowadzono już elektroniczne karty, w których podany jest PESEL, imię i nazwisko oraz adres kibica. Sprzedaż biletu na mecz piłki nożnej, zgodnie z nowymi przepisami, ma być możliwa tylko po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zasada ta dotyczy także małoletnich poniżej 18 roku, natomiast małoletni poniżej 13 roku będą mogli przebywać na stadionie jedynie pod opieką dorosłych. Za dzieci będzie odpowiadał ich opiekun.

Zakazy i kary

Bilety sprzedawane będą wyłącznie na miejsca siedzące. Służby porządkowe mają mieć prawo sprawdzania bagażu widzów. Mogą odmówić wstępu na imprezę osobie z ważnym biletem, jeśli została ona ukarana zakazem stadionowym krajowym lub zagranicznym z powodu przestępstwa lub wykroczenia przeciw porządkowi publicznemu. Nie wejdzie też na imprezę osoba, która nie zechce się poddać kontroli służb ochroniarskich, a także znajdująca się pod widocznym wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ponadto porządkowy uzyska prawo odmówienia wstępu na stadion osobie, która zachowuje się agresywnie lub posiada broń czy niebezpieczne narzędzie.

Dla szczególnie niebezpiecznych chuliganów stadionowych przewidziano karę pozbawienia wolności od 2 do 6 lat. Zdaniem prof. Moniki Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego są to sankcje stosunkowo wysokie. Na przykład za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podobnie surową karę przewidziano dla organizatora, który złamał zasady bezpieczeństwa. Na przykład za zorganizowanie imprezy bez wymaganego pozwolenia lub niezgodnie z warunkami ustawowymi kara wyniesie od 6 miesięcy pozbawienia wolności, czyli tyle samo co za czyn polegający na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu ludzi lub mienia o wielkich rozmiarach.