statystyki

Sprawca przemocy będzie musiał opuścić mieszkanie

autor: Katarzyna Żaczkiewicz04.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.02.2009, 10:46
  • Wyślij
  • Drukuj

Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie będzie przysługiwało prawo żądania eksmisji sprawcy z mieszkania.



Zakaz kontaktowania się sprawcy przemocy z pokrzywdzonym przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który wczoraj przyjął rząd. Sprawca przemocy może być też poddany pod dozór i mieć obowiązek stosowania się do postanowień sądu i prokuratora. Obowiązek ten może polegać na opuszczeniu określonego miejsca pobytu, okresowemu zgłaszaniu się do organu dozorującego, zawiadamianiu o wyjeździe i terminie powrotu.

- Ustawa ma spowodować, aby organy państwa skoncentrowały się na osobie pokrzywdzonej przemocą rodzinną - mówi Artur Rabaczyński, zastępca kuratora sądowego w Zielonej Górze. - Najważniejsze jest przerwać przemoc, potem sąd i prokurator muszą rozważyć dalsze postępowanie.

Zdaniem Bogusława Gotkowicza, adwokata z Kancelarii Nowosielski i Wspólnicy, własność lokalu i eksmisja nie muszą się wykluczać.

- Możliwa jest eksmisja właściciela z mieszkania z powodu nagannego zachowania czy nadużywania alkoholu - twierdzi mec. Gotkowski. - Następstwem będzie zniesienie wspólności majątkowej, nawet bez orzekania rozwodu.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180, poz. 1493).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: Pokrzywdzona z IP: 87.205.84.* (2009-02-04 07:40)

    nareszcie coś mądrego!!!

  • 2: AUTHORN z IP: 145.237.93.* (2009-02-04 07:56)

    JAK TYLKO W PRAKTYCE BĘDZIE TAK SAMO (BO Z TYM RÓŻNIE BYWA) TO TYLKO POGRATULOWAĆ WRESZCIE CZEGOŚ MĄDREGO !

  • 3: Anclov z IP: 79.190.201.* (2009-02-04 08:47)

    Nie jestem pewien czy wprowadzenie kolejnych regulacji coś zmieni. Należałoby zastanowić się nad sposobem orzekania przez Sądy istniejących już zakazów i obowiązków w ramach środków karnych uregulowanych w kodeksie karnym. Obecnie przecież jest możliwość orzeczenia wobec sprawcy zakazu przebywania w określonym miejscu, środowisku, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania określonego miejsca w przypadku skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, jak również w razie skazania za umyśłne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej - zatem również w przypadku przemocy w rodzinie. Sąd może również w takim przypadku zastosować dozór. Zatem regulacja już jest, trzeba tylko zacząć częściej stosować ją w praktyce orzeczniczej.

  • 4: wjw z IP: 77.112.67.* (2009-02-04 10:36)

    Jak zwykle. Uchwali się ustawę i problem z głowy.
    Niech się potem jej wykonawcy męczą z tym kolejnym niedopracowanym przez "ekspertów" knotem.

  • 5: abc z IP: 77.112.87.* (2009-02-04 11:17)

    No tak, a jak to się ma do prawa własności. A co jeżeli sprawca przemocy w rodzinie jest jedynym właścicielem mieszkania?. To sąd ma orzekać eksmisję tego właściciela mieszkania?. A gdzie jego prawa jako właściciela?. A co będzie jak ten sprawa właściciel wniesie o eksmisję tych którzy mieszkają w jego mieszkaniu, twierdząc, że przebywają w nim bezprawnie?. Nie będzie można orzec ich eksmisji?. W artykule mowa jest o małżonkach i wspólności co do mieszkania. Ale przecież sytuacje życiowe są różne. Sprawcą przemocy może być też konkubent, może być dziecko, w którego mieszkaniu mieszkają rodzice. Nie są to proste problemy. Znając poziom naszego ustawodawstwa będzie kolejny bubel, który wyląduje w TK.

  • 6: Świadomy z IP: 89.174.91.* (2009-02-04 13:11)

    A co z 1046 kpc??? Przecież ten artykuł uniemożliwia usunięcie kogoś z lokalu bez podstawienia choćby pomieszczenia tymczasowego!!!

  • 7: kol z IP: 78.88.111.* (2009-02-04 13:13)

    Pakowanie do jednego worka wszystkich spraw pod tytułem "przemoc w rodzinie" jest oczywistym błędem.Jeśli w małżeństwie żle się dzieje,to takie małżeństwo należy rozwiązać,ponieważ przyczyny konfliktów między małżonkami są różne(zdrada,brak pieniędzy,nałogi itp.).
    Sprytne kobiety zniszczą życie w 100% KAŻDEMU MĘŻCZYŹNIE od posła po biedaka.Inną sprawą jest sprzeczność projektu z nadrzędnymi przepisami prawa.
    Nowelizacja powinna trafić do TK

  • 8: Chyba nie o to chodzi? z IP: 78.88.111.* (2009-02-04 13:26)

    By zaopatrzyć się w dyktafon,pstrykać zdjęcia i zbierać dowody winy bądź niewinności w trakcie trwania związku małżeńskiego.
    Proszę zauważyć że w 96% sprawa przemocy dotyczy kobiet ,a więc jest to tworzone z myślą o kobietach.W sfeminizowanych instytucjach mężczyzna jeśli w porę nie zacznie zbierać "haków" na kobietę to nawet byle zadrapanie(do 7dni) niezawinione przez mężczyznę,będzie potraktowane jako znęcanie i przemoc w rodzinie.Państwo zbyt mocno ingeruje w życie prywatne i małżeńskie ulegając wpływom kobiet.Długotrwałe procesy sądowe będą niszczyć kolejne małżeństwa.

  • 9: nik z IP: 193.111.166.* (2009-02-10 14:36)

    No to chłopy pora isc na ulice!
    Znam wiele kobiet ,krtóre tylko na to czekaja żeby sie pozbyć chłopa w majestacie prawa!
    Wspaniale- na pluć na mężczyzne i wybiec na klatke schodową z okrzykiem RATUNKU- brawo

  • 10: -Enia- z IP: 83.18.234.* (2009-02-27 18:56)

    Moim zdaniem opieszałość sądów w .w.procesach to ochrona dla sprawcy.Prawo powinno być znowelizowane .Opiekę nad osobami poszkodowanymi trzeba sprawować od razu po zdarzeniu ,a nie po długotrwałym procesie.Jeśli chodzi o eksmisję,to należy takiego oprawcę odsunąć od ofiary,dać mu lokal zastępczy,za który musiał by płacić.Natomiast,gdy dom jest jego własnością ,to zmusić go do pokrywania kosztów wynajmu mieszkania dla osób,nad którymi się znęcał.Ponadto przydał by mu się dozór kuratora i dodatkowo praca w hospicjum,gdzie może przemyśli swoje zachowanie?.Można też dać mu prace fizyczną ciężką,aby zabrakło mu sił do bicia.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie