statystyki

Kiedy można zastosować całkowite lub częściowe ubezwłasnowolnienie

autor: Opracowała Monika Burzyńska27.01.2009, 11:44; Aktualizacja: 27.01.2009, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

W momencie osiągnięcia pełnoletniości człowiek uzyskuje tzw. pełną zdolność do czynności prawnych. Dzięki temu może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania. Zdarzają się jednak przypadki, gdy określona osoba nie jest zdolna właściwie pokierować swoim postępowaniem. Z tego powodu warto pomyśleć o jej ubezwłasnowolnieniu.

reklamareklama


Osoby, które ukończyły 13 lat, mogą być ubezwłasnowolnione całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie są w stanie kierować swoim postępowaniem. Przyjęto takie rozwiązanie głównie dlatego, że są one częściej narażone na oszukanie i wykorzystanie. Ze względu na stan swojego zdrowia psychicznego mogą one zawierać niekorzystne dla siebie umowy. Potrzebują więc pomocy przy zarządzaniu własnymi interesami i majątkiem. W zależności od schorzenia i stopnia nieporadności życiowej można orzec ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe.

Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską. Z kolei dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Kto i gdzie może złożyć wniosek

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć do sądu tylko określona w przepisach grupa osób. Należą do niej: małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, jej krewni w linii prostej (czyli rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki), rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy (opiekun), przysposabiający i prokurator. Przy czym krewni osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie mogą zgłaszać tego wniosku, jeżeli ma ona przedstawiciela ustawowego.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe można zgłosić już na rok przed dojściem do pełnoletniości osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.

Sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych, które rozpoznają je w składzie trzech sędziów zawodowych. Przy ustalaniu właściwości miejscowej decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. A razie braku miejsca zamieszkania właściwy będzie sąd miejsca jej pobytu.

W przepisach przewidziano sankcje dla osób, które bezpodstawnie chciałyby wszcząć postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Osoby zgłaszające wniosek w tej sprawie lekkomyślnie lub w złej wierze podlegają karze grzywny do 1 tys. złotych.

PRZYKŁAD: RODZICE POWINNI ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Janusz K. ma młodszego brata, który jest chory psychicznie i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Z tego powodu postanowił załatwić sprawę jego ubezwłasnowolnienia. Jednak powiedziano mu, że nie może skutecznie złożyć wniosku w sytuacji, gdy żyją rodzice. Janusz W. pyta więc, czy to prawda, że w takim przypadku wniosek powinni złożyć rodzice.

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją powołaną wyłącznie w interesie ochrony osoby chorej, która z określonych przyczyn nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem albo potrzebuje pomocy do prowadzenia spraw życia codziennego. W każdym razie nie powinna służyć dobru wnoszącego o ubezwłasnowolnienie i jego rodziny.

Krewni w linii prostej i rodzeństwo tracą uprawnienie do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie, jeżeli osoba, o której ubezwłasnowolnienie wnioskują, ma przedstawiciela ustawowego. W związku z tym w przypadku gdy dziecko ma rodziców, nie mogą wniosku złożyć np. dziadkowie, brat czy też siostra. Oczywiście inaczej jest w przypadku gdy rodzice owszem żyją, ale są pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może jednak złożyć prokurator. Decyzję w tej sprawie może on podjąć, jeżeli zauważy taką potrzebę w związku z toczącym się innym postępowaniem albo jeżeli sam otrzyma zawiadomienie o osobie, która wypełnia przesłanki ubezwłasnowolnienia.

Konieczne badania specjalistów

Jeżeli według wniosku ubezwłasnowolnienie ma być orzeczone z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego, sąd przed zarządzeniem doręczenia wniosku żąda, w wyznaczonym terminie, przedstawienia świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby. W sytuacji gdy ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu pijaństwa, sąd żąda także przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, a jeśli ubezwłasnowolnienie ma nastąpić z powodu narkomanii - zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień. Sąd odrzuca wniosek o ubezwłasnowolnienie, w przypadku gdy treść wniosku lub dołączone do wniosku dokumenty nie uprawdopodabniają istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub występowania innego rodzaju zaburzeń psychicznych osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie. Tak samo jest w razie niezłożenia żądanego świadectwa, opinii lub zaświadczenia (chyba że złożenie takich dokumentów rzeczywiście nie jest możliwe).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 27

 • 1: mam dość z IP: 77.253.163.* (2012-07-16 18:00)

  Mój ojciec jest częściowo sparaliżowany i nie przeszkadza mu to w piciu. Nie ma prawa do renty. Piorę mu u siebie rzeczy, chodzę do lekarza, przynoszę zakupy pomagam sprzątać a on sobie dalej chleje. Leczyłam się w poradni zdrowia psychicznego, opiekuję się dwoma córkami 6 i 7 lat prawie sama bo mąż ma bardzo ciężką pracę i prawie wcale mi nie pomaga, mama umarła kiedy urodziła mi się druga. Wygasła mi umowa o pracę i nie wiem czy szukać pracy żeby utrzymać siebie czy chodzić codziennie do ojca który przestał wychodzić z domu. Nie wiem co robić. Mąż jest niegospodarny (czasem za dużo pije, kupuje drogie pierdoły bez mojej zgody, wziął chwilówkę i kredyt dla kolegi też bez mojej wiedzy) pomagamy troszkę pasierbicy bo ma dziecko a jej mąż dwie lewe ręce. Nie wiem jak długo to zniosę.

 • 2: lesthat z IP: 87.205.42.* (2011-06-18 12:39)

  od 1977 roku sąd nie wydaje decyzji o całkowitym ubezwłasnowolnieniu osób dotknietych horoba psychiczną kture ukończyły 18 rok zycia hyba że jest narkomanem bądz alkoholikiem ktury nie panuje na d emocjiami ale taki tessz może się chronić gdyż alkocholizm mo że być tesz porónany do horoby psychicznej takl samo uzależnienia jedyna metoda to zrzec się prawa opieki i starać się o osirodek opiekuńczy dla osób dotknietych horobą psychiczną

 • 3: ewasilesia z IP: 95.41.136.* (2011-03-12 10:39)

  panstwo bezprawia...
  szybko i bezbolesnie zabijac...

 • 4: kiki z IP: 77.115.190.* (2010-03-18 21:22)

  czy chory psychicznie nie ubezwłaswolniony ma prawo zarządzć swoim majątkiem jak chce pomimo tego że ma nieślubną córke

 • 5: teresa z IP: 79.186.237.* (2009-05-28 01:56)

  mam problem 30 letnim synem choroba urojeniowa alkohol narkotyki jestem zalamana zycie stracilo sens

 • 6: teresa z IP: 79.186.237.* (2009-05-28 01:54)

  mam problem 30 letnim synem choroba urojeniowa alkochol narkotyki jestem zalamana zycie stracilo sens

 • 7: bea z IP: 82.160.128.* (2009-04-16 21:24)

  Chyba coś jest nie tak. Orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu nie zapada przez czyjeś widzimisię,ale po rozpatrzeniu faktów, historii choroby, opinii lekarzy, ew. zeznań świadków, wreszcie- wydaniu szczegółowej opinii biegłego sądowego (tu:psychiatry) z uzasadnieniem . Na rozprawie sądowej (skład sądu okręgowego jest 3-osobowy) są także obecni :prokurator, lekarz biegły sądowy, pracownicy opieki społ. , więc nie mam mowy o ubezwłasnowolnieniu przez sąd, jak piszesz -"normalnej" osoby.

 • 8: janek z IP: 89.25.173.* (2009-02-11 19:21)

  Mooże ktoś się orientuje czy można uchylić ubezwłasnowolnienie częściowe mam pod opieką kobietę która jest normalna a ją ubezwłasnowolnili bo ma kamienicę jestem jej kuratorem i nic z tego nie mam tylko same kłopoty z utrzymaniem tego domu żeby go sprzedać muszę mieć zgodę sądu a do tego przejąłem ją z ogromnymi długami to coś tu nie gra

 • 9: tym z IP: 79.139.42.* (2009-01-29 20:51)

  a o jakiej "całej winie" wy piszecie? o co chodzi. jeżeli tak wam ciąży sprawowanie opieki to sie jej zrzeknijcie. "opiekun nie uzyska pomocy od osób, które w jawny sposób łąmią przepisy..." Od kogo oczekujesz pomocy i jakiej? jakie przepisy są łamane?

 • 10: MacGyver z IP: 213.192.102.* (2009-01-29 16:34)

  16: Tomaszu L - odsylam cie do mojego postu, w szczegolnosci fragmentu, ktory tu dla twojego ulatwienia przytocze:
  "w przytoczonym fragmencie nie ma sprzecznosci, dla 13-18 latków podlegajacych wladzy rodzicielskiej opiekuna sie nie ustanawia"

  teraz przeczytaj prosze swoj post raz jeszcze. już? zatem powiedz, czym twoje odkrywcze stwierdzenie rozni sie od tego, co tam napisalem. jak juz dojdziesz do wniosku, ze niczym - rozwaz, czy warto abys tak rozrzucał wkoło swoją ignorację

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama