Jak rozwiązać problem alienacji rodzicielskiej? RPD proponuje wprowadzenie "adwokata dla dziecka"

12.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 12.12.2017, 09:38
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalakźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Izolowanie dziecka przez jednego z rodziców jest formą przemocy; należy podjąć działania w celu zwiększenia ochrony prawnej dziecka w trakcie konfliktów rodzicielskich - wskazał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • spoleczne sieroty(2018-03-12 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dramat dzieci porwanych i sprzedanych roznym osobom niepowolanycm i to jest wyjasnienie skad sie biora dorosle dzieci jak w szpitalu matce po jednym dawali do karmienia poi cesarc .Dramat dzieci z ciazy mnogiej do dzis nie jest znany mediom w tarnowskich Co moze zrobic rodzicielka jhak ojciec biologiczny sprtzedaje noworodki jeszcze w czasie pobytu rodzicielki w szpitalu?Dlaczego taki sprzedawczyk dopuscil sie handlu dziecmi i zadnych konsekwencji prawnych bo dzieci mialy matke biologicvzna i dlaczego sa sierotami spolecznymi w imieniu nprawa dramat tarnowskich porwanych dzieci nie zostal rtozwiazany bo matka biologiczna nie zrzekala sie z dzieci wiec nie mozna wyzywac matki a dzieci wykorzystywane do pracy w tajemnicy przed matka biologiczna to jest przestepstwo w tarnowskim szpitalu bez wiedzy matki handel noworodkami byl i jakie sa teraz realia dzieci taki sprzedanych ze zamordowana matka a dzieci w tarnowskich obozach pracy zmuszane do pracy .Jak mozna zsatrudniac nieletnich to w tarnowie liczne obozy pracy sa pod ochrona i tajemnica a samorzady takich nie zwalczaja

    Odpowiedz
  • AREK LESZNO (2018-02-21 22:53) Zgłoś naruszenie 30

    i tak pewnie nic sensownego nie wymyślą . Takie wspaniałe miało być karanie grzywnami rodziców którzy nastawiają swoje dziecko przeciwko byłemu i co ? I nico !!!

    Odpowiedz
  • tata (2018-01-29 06:41) Zgłoś naruszenie 30

    Problem jest w tym, że to sądy alienują dziecko od jednego rodzica, żaden adwokat nie pomoże.

    Odpowiedz
  • Nicol(2017-12-30 16:39) Zgłoś naruszenie 80

    Oieka naprzemienna , tablice alimentacyjne , karanie z cala surowscia alienacji rodzicielskiej stosowana przez matki w Polsce na nieslychana skale rozwiaze prblem.

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2017-12-30 16:33) Zgłoś naruszenie 20

    Slowa uznania dla RPD ze po raz kolejny pochyla sie nad tym problemem i alarmuje SM , ze alienacja rodzicielska prowadzona przez matki rozszerza sie na niespotykana skale i mierzy w Dobro Dziecka, ktore powinno byc Dobrem Najwyzszym.Opieka naprzemienna jako mysl przewodnia w prawie rodzinnym , tablice alimentacyje i kodeks karny w kwesti alienacji rodz.rozwiaze problem w Polsce .Tak jest przeciez od dawna we wszystkich demokratycznych krajach., gdzie dziecko faktycznie moze powiedziec : Jestem mamy k taty " a rodzice sa traktowani jednakowo jako obywatele tego samego kraju.

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2017-12-16 10:12) Zgłoś naruszenie 80

    Sądy w tym kraju nie potrafią rozwiązać problemu, lepiej się do nich nie zgłaszać po pomoc, strata zdrowia, czasu i pieniędzy. Niektóre osoby , które zakładają togi nie mają rozumu i zamiast pomóc jedynie szkodzą..., RPD powinien wnosić do Ministerstwa przede wszystkim o szkolenia dla Sędziów, ich badania psychiatryczne i psychologiczne. Może to by zapobiegło niszczeniu ludzi i dzieci. O OZSS nie wspomnę. Powinni to zamknąć, a psychologów/pedagogów stamtąd pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • against michalak ideology(2017-12-14 12:22) Zgłoś naruszenie 40

    2 weeks ago in rzeczpospolita, this guy wrote something that contextually means " Dont hesitate to kidnap a child from abroad, hardly cut the link with the other parent and block the justice . This way, after months or years and whatever your acknowledged guiltiness, the interest of the alienated child will finally be to stay with you". Or may be he here just forgot to mention that alienation is forbidden except when the other parent is a foreigner because a foreigner is basically an underclassed polish and an underclassed parent .

    Odpowiedz
  • Łukasz Bryske(2017-12-13 16:58) Zgłoś naruszenie 110

    przepraszam a od czego są "Sędziowie Rodzinni" niby?!!!

    Odpowiedz
  • Ojciec 8- latki(2017-12-13 16:52) Zgłoś naruszenie 81

    Nonsens! Jak chcą na prawdę rozwiązać raz na zawsze problem to: 1. Penalizacja alienacji w Kodeksie Karnym. 2. Obligatoryjna opieka naprzemienna dla rodziców od początku. 3, Usunięcie WSZYSTKICH "Sędziów Rodzinnych" z tzw. Fabryk Sierot, czyli sądów antyrodzinnych. Przepisy nie są aż takie złe co SĘDZIOWIE! Moja córka ma adwokata/kuratora procesowego z urzędu i co? Jedno wielkie G! Nawet się nie odezwie. Poza tym Pan Michalak to wie, bo jest stroną w tym procesie! Panie MICHALAK! PODAJ SIĘ PAN LEPIEJ DO DYMISJI TO WIĘCEJ DLA DOBRA DZIECI ZROBISZ !!!

    Odpowiedz
  • yujo(2017-12-13 07:54) Zgłoś naruszenie 70

    Adwokat jest w cudzysłowiu, chodzi o kogoś kto będzie bronił praw dziecka, niekoniecznie adwokata.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysio W.(2017-12-13 06:02) Zgłoś naruszenie 41

    W obliczu tragedii dzieci, wywołanych alienacją rodzicielska, kazdy pomysl w stronę opieki rownowaznej godny jest poparcia. Nie rozumiem formuły-Prawnik dla dziecka? Oby tylko nie była to, swoista rekompensata dla kancelarii za utracona pracę, związana z konfliktem okolorozwodowym, gdzie zmniejszą się wplywy z "wojny" matek z ojcami.

    Odpowiedz
  • Grzegorz Zając(2017-12-12 23:35) Zgłoś naruszenie 90

    Alienacja rodzicielska jest przemocą psychiczną wobec Dzieci i alienowanej rodziny Dziecka. Dziecko ma prawo do obojga rodziców a nie rodzic ma prawo do Dziecka. Mam nadzieję, że funkcja "adwokat dla Dziecka" to będzie rzeczywiście osoba która będzie zajmować się bronieniem podstawowych praw Dziecka a nie kolejna instytucja czerpiąca jedynie korzyści ma krzywdzie Dziecka, której Dziecko doświadcza podczas brutalnej walki około-rozwodowej i po-rozwodowej gdzie Dzieci są tarczą i orężem w ręku rodzica, który przywłaszcza sobie Dziecko i traktuje je jako narzędzie do egoistycznej zemsty, lub wymuszenia ekonomicznych korzyści. Należy wprowadzić opiekę naprzemienną jako nadrzędnej lub obligatoryjnej formy opieki nad Dziećmi po rozstaniu rodziców a funkcja "adwokat dla Dziecka" nie będzie potrzebna.

    Odpowiedz
  • Marek(2017-12-12 23:13) Zgłoś naruszenie 111

    Przy obecnym orzecznictwie, jest to tylko dodatkowy koszt bez jakiej kolwiek korzyści dla dziecka! Opieka równoważna (dziecko nie opuszcza szkoły oraz swojego zaplecza społecznego) rodzice sprawują na przemian piecze nad dzieckiem (tydzień / tydzień lub dwa na dwa), dzielą się obowiązkami, tak jak finansowaniem jego bytu i to niezależenie czy jest konflikt (96%) czy nie. Procedura opieki równoważnej zmusza ich do współpracy dla dobra dziecka. Opieka równoważna jest praktykowana w rozwiniętych krajach przemysłowych jak USA, Kanada, zachodnia Europa (poza Polską, Ukrainą, Białorusią, Rosją).

    Odpowiedz
  • kris uk(2017-12-12 22:30) Zgłoś naruszenie 45

    bardzo dobry pomysł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Myśląca(2017-12-12 22:22) Zgłoś naruszenie 81

    Nareszcie Rzezznik zajmuje się tym czym powinien.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2017-12-12 19:41) Zgłoś naruszenie 40

    Za obecne stawki to niech się wypcha...

    Odpowiedz
  • abba(2017-12-12 18:01) Zgłoś naruszenie 55

    Biurokracja mnoży biurokracje i abstrakcyjne byty. Komu to potrzebne, wy DEBlLE ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2017-12-12 17:30) Zgłoś naruszenie 34

    Bardzo dobry pomysł RPD!

    Odpowiedz
  • DAR(2017-12-12 17:20) Zgłoś naruszenie 24

    Czegóż to on jeszcze nie wymyśli

    Odpowiedz
  • adw(2017-12-12 13:03) Zgłoś naruszenie 74

    może jeszcze prawników rozwodzącym się małżonkom pod kołdrę wkładać ?

    Odpowiedz