10 najważniejszych informacji o RODO. Sprawdź zmiany w obszarze danych osobowych w 2018

12.11.2017, 19:00; Aktualizacja: 24.05.2018, 11:41
dane osobowe-personalne

Patrząc jedynie na kategorie przedsiębiorców, można stwierdzić, że RODO ma zastosowanie dla każdego.źródło: ShutterStock

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) to unijny, wiążący akt prawny. 24 maja 2016 r. wszedł w życie, jednak zacznie obowiązywać dopiero od 25 maja 2018 roku. RODO definiuje zasady przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania danych osobowych w trochę odmienny sposób niż dotychczas. Nowe przepisy wprowadzają szereg obowiązków, nowe rodzaje odpowiedzialności, ale też sankcje finansowe. Sprawdź, czy i w jakim stopniu dotyczy też ciebie.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Krzysztof(2018-01-03 11:19) Zgłoś naruszenie 1267

    Przemysł "papierniczy" rozwija się w postępie geometrycznym. Uchwalane są przepisy prawne, które wymuszają popyt na tego typu usługi. Biur rachunkowych, wszelkiej maści doradców i prawników jest już więcej jak aptek i kantorów. Tworzenie biurokracji jest biegunowo sprzeczne z prawdziwym biznesem, bo jest jak pasożyt, który mu przeszkadza. Poza tym większość danych osobowych jest publicznie jawna. Każdy może się zalogować na portale rządowe CEIDG, GUS, KRS, VIES a większe spółki maja obowiązek publikacji bilansów w monitorze sądowym. Nawet PESEL można ściągnąć z bazy danych ksiąg wieczystych. Powstaje pytanie, po co chronić te dane, które są publicznie dostępne ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • liberal(2018-01-16 13:33) Zgłoś naruszenie 998

    Unia wycofała się z mierzenia krzywizny ogórka, to znalazła sobie wirtualnego konika. Jak przedsiębiorca nie znający się na informatyce ma ocenić zagrożenia i miejsca wycieku danych osobowych. Toż to firmy informatyczne mają z tym problemy, a co dopiero mówić o Panu Wacku budowlańcu, co miesi beton na budowie i go rozkłada. I jeszcze Pan Wacek za to odpowiada i nie może się z odpowiedzialności zwolnić nawet , jak wynajmie eksperta. Nasze życie zaczynają opanowywać gangi eksperckie - prawniczy, finansowy, podatkowy, geodezyjny, dopłat unijnych, informatyczny, urbanistyczny, zusowski, medyczny i każdy gang tworzy prawo wg. swoich partykularnych interesów. A ty obywatelu płać i płacz. Już nawet drzewka w tym kraju nie można posadzić bo musi być z certyfikowanego ośrodka.

    Odpowiedz
  • AndrzejC(2018-01-17 10:25) Zgłoś naruszenie 521

    Nie wiem skąd Autor nabrał przekonania (pkt.2) , że można wziąć dokumentacje z placówki medycznej i zażądać jej usunięcia. Podmiot ma obowiązek ją przechowywać przez 20 lat i udostepniać, nie istnieje procedura przekazania dokumentacji z potwierdzeniem jej przyjęcia przez inny podmiot(tylko w razie likwidacji) ,a poza tym placówka medyczna nie może wyzbnyć sie dokumentacji, gdyż jest to jedyny dowód w razie sporu. A spór może zaistnieć w momencie zgłoszenia szkody, a to nastąpić może wiele lat po udzieleniu świadczenia. Myląca informacja i to bardzo-prawo do bycia zapomnianym nie b edzie dotyczyło medycyny

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Informatyk(2018-02-23 11:19) Zgłoś naruszenie 383

    A może zamiast narzekać lepiej się skrzyknąć i zablokować głupie prawo?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Łukasz(2018-03-09 11:20) Zgłoś naruszenie 370

    "(46) A On rzekł: Biada i wam, uczonym w Prawie! Nakładacie bowiem na ludzi takie ciężary, że nie mogą ich udźwignąć, a sami nawet palcem tych ciężarów nie tkniecie. "

    Odpowiedz
  • Tosiek(2018-02-27 12:30) Zgłoś naruszenie 352

    To jest chore. To jakby karać poszkodowanego że dał się okraść. Czy nie było by prościej stwożyć przepisy które będą karać za wykożystywanie danych bez zgody właściciela ? Dziś firmy wykożystujące dane są bezkarne. A my mamy stawać na głowie i ponosić koszty zabezpieczeń. Nik nie kradnie rzeczy bezużytecznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gr(2018-01-28 18:32) Zgłoś naruszenie 295

    Tak prawnicy znalezli sposób na dorabianie. czekajmy w domach na zapytanie czy nie chcemy zarobić na niczym. Cwaniaczka po upływie odpowiedniego okresu beda filtrować świat czy usunął naze dane ,a jak nie to kasa..... Co za bzdury!!! kto za to ma zapłacić?

    Odpowiedz
  • precz z biurokracją(2018-02-28 14:33) Zgłoś naruszenie 223

    to teraz ludzie nie będą pracować - tylko wypełniać formularze o tym co by zrobili gdyby mieli czas na pracę - chore w Chinach mają fabryki w Europie - dyrektywy

    Odpowiedz
  • Embargo (2018-02-23 18:25) Zgłoś naruszenie 181

    A wzory formularzy dotyczace RODO można gdzieś znaleźć czy pracodawca sam decyduje jaka ma byś treść

    Odpowiedz
  • Qq(2018-04-16 22:34) Zgłoś naruszenie 176

    RODO - taki sam bełkot jak katecheza na lekcji religii ...

    Odpowiedz
  • co następne, ustawa o średnicy jajka(2018-05-06 09:15) Zgłoś naruszenie 101

    IODO, SRODO - kolejny unijny bełkot o niczym.

    Odpowiedz
  • MM(2018-02-28 10:18) Zgłoś naruszenie 61

    IOD może być "jednostką"? Skąd to wynika - bo nie z rozporządzenia...? W motywach i treści normatywnej RODO traktuje o "osobie".

    Odpowiedz
  • Tad(2018-01-29 00:52) Zgłoś naruszenie 20

    Pierwszy artykół w sieci w którym znalazłem informacje na temat kar finansowych dla przedsiębiorstw nie stosujących RODO.Gdybyście znaleźli więcej tego typu artykułów proszę wrzucajcie w linku.No może poza magazynem nowej sprzedaży bo tego akurat czytam sporo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Melwita(2018-04-13 01:43) Zgłoś naruszenie 131

    Pracuję w małej firmie i przyznaję, że trochę obawialiśmy się wprowadzenia RODO. po prostu nie wiedzieliśmy, z czym to się je. Skorzystaliśmy już z pomocy RODOzgodni i jesteśmy spokojni, gotowi na wprowadzanie zmian :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • za(2018-04-19 15:06) Zgłoś naruszenie 10