statystyki

Zmiany po śmierci Stachowiaka: Każdy policjant z minikamerą

autor: Patryk Słowik25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 09:20
Pomysł, aby zakupić ok. 100 tys. urządzeń rejestrujących każdą czynność funkcjonariuszy, to element „Strategii działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy policji”

Pomysł, aby zakupić ok. 100 tys. urządzeń rejestrujących każdą czynność funkcjonariuszy, to element „Strategii działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy policji”źródło: ShutterStock

Tragiczna śmierć Igora Stachowiaka przyniesie pozytywny skutek: funkcjonariusze policji zostaną wreszcie wyposażeni w minikamery montowane w mundurach. Politycy o potrzebie tej inwestycji mówią już od blisko trzech lat.

Reklama


Rzecz w tym, że nie przekładało się to w żaden sposób na decyzje MSWiA. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak obiecał jednak wczoraj w Sejmie, że w ramach programu modernizacji służby już niebawem polska policja zostanie wyposażona w sprzęt nagrywający przypisany do każdego funkcjonariusza. Kiedy dokładnie – jeszcze nie wiadomo. Pewne jest za to, że ten wydatek – najprawdopodobniej sam zakup to kwota rzędu 40 mln zł plus kilka – kilkanaście milionów złotych rocznie na konserwację i archiwizację – nie będzie kwestionowany przez opozycyjną Platformę Obywatelską.

– Należy poprzeć każdą inwestycję mającą na celu wzmocnienie gwarancji obywatelskich. Wyposażenie policjantów w minikamery to zresztą postulat PO sprzed dwóch lat – twierdzi Borys Budka, były minister sprawiedliwości.

Rzeczywiście, pomysł, aby zakupić ok. 100 tys. urządzeń rejestrujących każdą czynność funkcjonariuszy, to element „Strategii działań nakierowanych na przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy policji”. Została ona zaprezentowana w marcu 2015 r. przez ówczesną szefową MSW Teresę Piotrowską.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • wyborca(2017-05-25 14:13) Zgłoś naruszenie 162

    Popieram-bardzo dobry pomysł-nie będzie żadnych wątpliwości.

    Odpowiedz
  • zubek(2017-05-25 14:03) Zgłoś naruszenie 141

    Czas najwyższy! Kamerka będzie zabezpieczała interesy zarówno policjanta jak i obywatela!

    Odpowiedz
  • obywatel(2017-05-25 10:57) Zgłoś naruszenie 103

    W końcu, apelowałem o to już od lat, tym bardziej, że policjanci amerykańscy są w takie kamery wyposażani i w tych hrabstwach gdzie mają te kamery, spadła liczba skarg na brutalność policjantów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • maaria(2017-05-26 21:31) Zgłoś naruszenie 20

    Gdy by ie telewizja wszystko by zostało zamiecione pod dywan .Szokują wypowiedzi przełożonych tych policjantów dla nich bicie i poniżanie człowieka to norma i codzienność na służbie .Z własnego doświadczenia wiem że na policjantów i ich pomoc nie ma co liczyć ,szczególnie na prowincji gdzie roi się od zażyłości z przestępcami a służbowe samochody służą do prywatnych celów .Kamerki nic nie pomogą gdy się jest ślepym na nieprawidłowości kolegów..

    Odpowiedz
  • abcd(2017-05-26 11:43) Zgłoś naruszenie 29

    Gdyby tak minikamery jeszcze przestępcom zamontować. Chcenie mieć policjantów unikających interwencji?

    Odpowiedz
  • zdziwiony(2017-05-25 23:24) Zgłoś naruszenie 210

    Jakie 100 000 kamerek ? Przecież komendanci , naczelnicy , cała służba logistyczna a i operacyjna ( ciekawe jak operacyjni będą chodzili z kamerkami ) też będą mieli kamerki ? Po co ? Ci w laboratoriach, kartotekach też ? I tak się zbierz chyba kilkadzisiąt tysięcy bez kamerek bo i po co im te urządzenia ? Tym w komendzie głownej w biurach też dadzą kamerki ? Trochę rozsądku panowie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • worek(2017-05-26 14:56) Zgłoś naruszenie 14

    Chyba jaja se robią. Myślicie, że bedą siedzieć w tych kamerach na komisariacie? Pozdejmują je i wtedy zabiją kogoś w kiblu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2017-05-26 16:23) Zgłoś naruszenie 10

    co do awarii kamerek - przecież na interwencję nie idzie jeden policjant, tylko zawsze ze wsparciem, dwie kamerki naraz się zepsują? Skończy się wymuszanie mandatów i wmawianie winy ludziom na słowo policjanta. Warto ponieść te koszty, można ciąć wydatki, które nie są potrzebne, np na budowę ekranów akustycznych w szczerym polu, jest gdzie ciąć wydatki żeby wymusić przestrzeganie prawa na ludziach, którzy sami je często łamią

    Odpowiedz
  • bogu(2017-05-26 16:22) Zgłoś naruszenie 01

    Do ubikacji też z kamerą ?

    Odpowiedz
  • Orwell(2017-05-26 22:57) Zgłoś naruszenie 01

    Głupota, to zamontujmy każdemu obywatelowi kamerkę i pilnujmy czy nie narusza prawa. Policjant będzie pilnował monitorów i przestępczość spadnie do 0. Orwell

    Odpowiedz
  • realista(2017-05-26 23:31) Zgłoś naruszenie 01

    już niebawem polska policja zostanie wyposażona - niebawem tzn nie wiadomo kiedy. Sądy administracyjne ustawą zostały zobowiązane do przyjmowania pism elektronicznych po 11-02-2017r i nadal nie przyjmują bo uchwalili nowy termin 18-05-2018r. Jeśli ustawa znaczy tyle co nic to co znaczy dla prawnika niebawem.

    Odpowiedz