statystyki

Laskowski: Sędzia, który kradnie, nie może dłużej wydawać wyroków [WYWIAD]

autor: Emilia Świętochowska20.02.2017, 07:20; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:24
"Wiele spraw sędziowskich to wykroczenia drogowe, czyli o przekroczenie prędkości".

"Wiele spraw sędziowskich to wykroczenia drogowe, czyli o przekroczenie prędkości".źródło: ShutterStock

- Wszyscy zastanawiamy się w środowisku, jakie jest źródło tych niedawnych spraw kradzieży. I nie potrafimy sobie tego w racjonalnych kategoriach wytłumaczyć - uważa Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Reklama


Od momentu złapania sędziego ze Szczecina na kradzieży w sklepie do przedstawienia mu zarzutu przez rzecznika dyscyplinarnego minęło pół roku. To była prosta sprawa o wykroczenie, dlaczego więc podjęcie decyzji o odsunięciu sędziego od orzekania trwało tak długo?

To rzeczywiście dość długo, ale nie wiemy, czy nie było na przykład problemów z przesłuchaniem sędziego czy uzyskaniem materiałów od policji. Co do zasady przed przedstawieniem zarzutów rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności wstępne, czyli wyjaśnia okoliczności zdarzenia, wysłuchuje sędziego i ewentualnych świadków. Niewykluczone, że w sprawie szczecińskiej musiał czekać na materiały z monitoringu sklepu i dlatego tyle to wszystko trwało. Nie wiem też, jaka jest praktyka w poszczególnych sądach okręgowych i apelacyjnych. Dla porównania, we Wrocławiu (podejrzenie kradzieży pendrive’ów – red.) bardzo szybko podjęto decyzję o odsunięciu sędziego od obowiązków.

A ile czasu zabiera średnio wyjaśnienie spraw dotyczących podobnych wykroczeń?

Z reguły proste sprawy toczą się szybko, gdyż jest niewiele czynności do przeprowadzenia. To kwestia mniej więcej dwóch, trzech miesięcy. Ale podkreślam, być może istniały obiektywne przyczyny, dla których wyjaśnienie sprawy sędziego ze Szczecina trwało dłużej. Takie przeszkody bardzo często pojawiają się przy postępowaniach, w których przewinienie dyscyplinarne jest jednocześnie przestępstwem. Rzecznik dyscyplinarny nie jest w stanie działać szybciej od organów ścigania, gdyż jest od nich uzależniony. Natomiast w przypadku przewinień dyscyplinarnych, które nie są przestępstwami, rzecznik wyjaśnia sprawę samodzielnie, a następnie decyduje, czy złożyć wniosek o ukaranie, umorzyć postępowanie, czy inaczej je rozstrzygnąć.

Czy sędziowie, wobec których wszczyna się postępowanie dyscyplinarne, są zwykle odsuwani od obowiązków orzeczniczych?


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • robotnik(2017-02-20 20:46) Zgłoś naruszenie 66

    tak długo trwało bo w sadach polskich kwitnie kumoterstwo ,sitwa i kolesiostwo!!!Niekiedy niekore sady są jak zorganizowane grupy przestepcze!!!

    Odpowiedz
  • ramol(2017-02-20 11:04) Zgłoś naruszenie 57

    - Wszyscy zastanawiamy się w środowisku, jakie jest źródło tych niedawnych spraw kradzieży. I nie potrafimy sobie tego w racjonalnych kategoriach wytłumaczyć - uważa Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów źródło: Dziennik Gazeta Prawna Po prostu już "nie zamiatają pod dywan".

    Odpowiedz
  • ramol(2017-02-20 11:04) Zgłoś naruszenie 49

    - Wszyscy zastanawiamy się w środowisku, jakie jest źródło tych niedawnych spraw kradzieży. I nie potrafimy sobie tego w racjonalnych kategoriach wytłumaczyć - uważa Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów źródło: Dziennik Gazeta Prawna Po prostu już "nie zamiatają pod dywan".

    Odpowiedz
  • ramol(2017-02-20 11:02) Zgłoś naruszenie 46

    - Wszyscy zastanawiamy się w środowisku, jakie jest źródło tych niedawnych spraw kradzieży. I nie potrafimy sobie tego w racjonalnych kategoriach wytłumaczyć - uważa Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów Michał Laskowski, sędzia izby karnej SN, wielokrotnie orzekał w sprawach dyscyplinarnych sędziów Po prostu już nie "zamiatają pod dywan"

    Odpowiedz
  • Natan(2017-02-21 10:58) Zgłoś naruszenie 32

    Takie jest PAŃSTWO PRAWA jakich ma przedstawicieli władzy od wielu lat !!! Sądownictwo tak bardzo się skompromitowało że oprócz wypuszczania najgroźniejszych bandytów i złodziei na wolność nie ponoszą żadnej odpowiedzialności a następnie biorą z tych złodziei przykład i sami kradną w sklepach !!! Ludzie no jak sędzia złodziej może osądzać złodzieja przecież ta kasta coraz więcej kradnie i pije a wypadki na drogach z pijanymi sędziami czy prokuratorami są coraz częściej !!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-02-20 15:43) Zgłoś naruszenie 35

    Jeśli sędzia orzeka w swoim interesie , w interesie korporacji , banku , ubezpieczyciela , obcej agentury i pospolitego elementu kryminalnego , itd. , itp. - przykładowo - to też kradnie .

    Odpowiedz
  • L(2017-02-21 02:22) Zgłoś naruszenie 22

    Sądownictwo nie jest żadną trzecią władzą. Nie mają legitymacji suwerena i co gorsza nie są przez suwerena oceniania ani rozliczani. Wymiar tzw. sprawiedliwości, to w tym kraju pozotałość z czasów totalitaryzmów. Sędzia w normalnej demokracji ma rozsądzać spory w społeczności, łagodzić napięcia, czyznić funkcjonowanie wspólnoty bardziej efektywnym. Czyli wszystko to, czego polski wymiar tzw. sprawiedliwości nie czyni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • P(2017-02-20 23:38) Zgłoś naruszenie 20

    Sędzia który kradnie staje się ekspertem w tym rodzaju przestępstw, marnujemy ich potencjał.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2017-02-21 06:50) Zgłoś naruszenie 11

    To był eksperyment procesowy, a nie kradzież.

    Odpowiedz