W przypadku śmierci osoby bezdzietnej spadek dziedziczony jest według przepisów określonych w ustawie. W pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonkowie i dzieci. Jednak kto dziedziczy w sytuacji, kiedy spadkodawca nie miał dzieci? Sprawdź, jakie są przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego i kto dziedziczy po bezdzietnym.
Dziedziczenie po osobie bezdzietnej w Polsce regulują jasno przepisy, które określają zarówno dziedziczenie ustawowe, jak i dziedziczenie testamentowe. Decydując się na sporządzenie testamentu można precyzyjnie określić, kto ma być spadkobiercą, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie posiadają dzieci.
Dziedziczenie ustawowe po osobie bezdzietnej
W sytuacji, gdy osoba zmarła nie pozostawiła testamentu, o dziedziczeniu decyduje prawo ustawowe. Polski Kodeks cywilny przewiduje kolejność dziedziczenia, która określa, kto i w jakiej sytuacji jest uprawniony do dziedziczenia. Dziedziczenie ustawowe zachodzi również, jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu lub gdy sąd orzeknie, iż osoba wymieniona w testamencie nie zasługuje na dziedziczenie majątku, na przykład z powodu popełnienia czynów uznanych za niegodne wobec zmarłego.
Kolejność dziedziczenia ustawowego po osobie bezdzietnej
W pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia po osobie, która nie posiadała dzieci mają małżonek zmarłego oraz jego rodzice i rodzeństwo. Jeżeli zmarły był w związku małżeńskim, jego małżonek dziedziczy połowę majątku, a druga połowa dzielona jest między rodziców i rodzeństwo. W przypadku braku rodziców lub rodzeństwa, całość majątku przechodzi na małżonka.
Jeżeli spadkodawca nie ma najbliższej rodziny, w dalszej kolejności spadek przechodzi na dziadków zmarłego i ich potomków, czyli wujków, ciocie, kuzynów itd. W sytuacji, w której zmarły nie ma krewnych uprawnionych do dziedziczenia, jego majątek przechodzi na własność państwa.
Dziedziczenie testamentowe po osobie bezdzietnej
Testament pozwala na precyzyjne określenie, kto ma odziedziczyć poszczególne części majątku omijając zasady dziedziczenia ustawowego. Osoba bezdzietna może zadecydować o przekazaniu swojego majątku konkretnym osobom sporządzając testament. Ważne jest podkreślenie, że testament pozostawiony przez zmarłego ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Testament pisemny, notarialny lub ustny powinien być sporządzony zgodnie z przepisami prawa, aby uniknąć jego unieważnienia.
Kto nie może otrzymać spadku po osobie bezdzietnej?
Osoby, które otrzymały dokumenty rozwodowe lub separacyjne przed śmiercią spadkodawcy i są uznane za winne rozpadu małżeństwa, mogą być wykluczone z dziedziczenia ustawowego. Również osoby, które odmówiły przyjęcia spadku nie mają możliwości jego przyjęcia lub zrezygnowały z praw do dziedziczenia za życia spadkodawcy nie zostaną objęte dziedziczeniem ustawowym. W przypadku rezygnacji z dziedziczenia wykluczone są również potomkowie zmarłej osoby.