Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce kolejne styczniowe wydanie komentarza „Kodeks pracy”, uwzględniającego najistotniejsze zmiany w przepisach prawa pracy i HR, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego roku oraz mają wejść w życie lub są planowane w 2021 r. Obok samych zmian omawiamy również wiele aspektów praktycznych związanych z komentowanymi zmianami, istotnych z punktu widzenia praktyka HR.

Niezmiennie rozpoczynamy od podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę i związanych z tym konsekwencji.

Następny rozdział został poświęcony praktycznym kwestiom związanym z wykonywaniem pracy w dobie COVID-19. Piszemy o tym, jak zorganizować wykonywanie pracy zdalnej i hybrydowej oraz jakie są możliwości wykonywania pracy zdalnej w czasie izolacji lub kwarantanny. Ponadto wskazujemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed wyrażeniem zgody na wykonywanie przez pracownika pracy z innego kraju niż Polska.

Kolejna grupa zagadnień dotyczy zarządzania zasobami ludzkimi w dobie digitalizacji. Przedstawiamy najistotniejsze z perspektywy prawa HR wyzwania związane z digitalizacją procesów HR, z jakimi spotykają się obecnie pracodawcy, począwszy od zawierania umów o pracę, poprzez bieżące zarządzanie pracą pracowników (prowadzenie i przesyłanie dokumentacji, rozliczanie czasu pracy, odbywanie spotkań online etc.), aż po kwestie związane z rozwiązywaniem umów o pracę w trybie zdalnym.

Odrębny rozdział został poświęcony dofinansowaniom z tarczy antykryzysowej. Zwięźle podsumowaliśmy dostępne formy wsparcia, w tym rozwiązania z tarczy branżowej, która weszła w życie 19 grudnia 2020 r. Piszemy również o tym, jak skutecznie odwołać się od decyzji odmawiającej przyznania dofinansowania oraz wyjaśniamy, jak rozliczać otrzymane środki oraz jak przebiegają kontrole ich pobierania.

I wreszcie kilka słów na temat Brexitu i jego skutków w zakresie prawa pobytu i pracy Brytyjczyków w Polsce.

Życzymy owocnej lektury

Sławomir Paruch
Robert Stępień
Paweł Sych
Agnieszka Nicińska