Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna w poniedziałek proces wprowadzania nowej usługi w aplikacji mObywatel. Tymczasowe prawo jazdy umożliwi kierowcom poruszanie się pojazdem zaraz po egzaminie do czasu odebrania plastikowego dokumentu.

Nowe świadczenie Ministerstwa Cyfryzacji to dokument cyfrowy, który daje możliwość kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Licencja będzie dotyczyła początkujących kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin państwowy lub takich, co poszerzyli swoje uprawnienia o kolejne z powyżej podanych. Dokument będzie ważny 30 dni od momentu zaliczenia egzaminu.

"Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś" – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, apelując o cierpliwość w oczekiwaniu aktualizacji systemu.

Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD, egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie dane przesyłane są do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), gdzie odbywa się proces tworzenia tymczasowego prawa jazdy. Na końcu aplikacja mObywatel powiadamia nas o możliwości pobrania cyfrowego dokumentu.

Od 14 lipca obowiązuje ustawa o mObywatelu i działa nowa wersja aplikacji. W mObywatelu 2.0 pojawiają się nowe funkcje i usługi. Jedną z nich jest dokument tożsamości - mDowód. Można się nim posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty. Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku. mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie w ramach aplikacji.(PAP)

Autorzy: Kacper Kubiszer, Piotr Kanclerz

kk/ pk/ agzi/