Kiepskie warunki na koloniach w latach 90. to dzisiaj głównie temat anegdot. Osoba organizująca wypoczynek młodzieży szkolnej musi spełnić szereg warunków sanitarnych i bezpieczeństwa. Wysyłasz swoje dziecko na kolonię? Sprawdź czego nie ma prawa zabraknąć.
.
1
Jakie warunki musi spełnić miejsce kolonii?
Placówka, w której odbywa się wypoczynek musi przedstawić kuratorowi oświaty kartę kwalifikacyjną obiektu (chyba, że jest to obóz wędrowny), dane dotyczące kwalifikacji pracowników i kierownika oraz informacje o kwalifikacjach personelu medycznego. Poza tym dostarczyć należy informację na temat formy wypoczynku, liczby turnusów, czasu ich trwania oraz liczby uczestników i programu pracy z dziećmi i młodzieżą. Dokumenty do kuratorium dotrzeć musza najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obozu. Miejsce, w którym odbywa sięwypoczynek musi spełnić wymogi dotyczące bezpieczeńśtwa i hifieny, oraz musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jeśli takie biorą udział w wyjeździe. Istotne jest także, aby żywienie odbywało sięz zasadami higieny i racjonalnego żywienia.
ShutterStock
2
Kto kieruje placówką?
Zadanie to spoczywa na nauczycielu, czynnym instrukturze harcerskim lub innej osobie posiadającej staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno wychowawczej minimum 3 lata. Osoba ta musi posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku. Obowiązek ten nie dotyczy tylko dyrektorów publicznych szkół i placówek. Na kierowniku spoczywa odpowiedzialność za opracowanie planu pracy i rozkładu dnia, a także kontrola realizowania tego planu. Kierownik odpowiada takżę za prace pozostałych pracowników i zapewnienie uczestnikom właściwej opieki i warunków bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od rodziców lub opiekunów. Także kierownik ponosi odpowiedzialność za dietę, którą dzieci stosują podczas wyjazdu, a na wniosek rodziców przekazuje im informacje o zachowaniu i stanie zdrowia.
ShutterStock
3 Na kierowniku spoczywa odpowiedzialność za opracowanie planu pracy i rozkładu dnia, a także kontrola realizowania tego planu. Kierownik odpowiada takżę za prace pozostałych pracowników i zapewnienie uczestnikom właściwej opieki i warunków bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od rodziców lub opiekunów. Także kierownik ponosi odpowiedzialność za dietę, którą dzieci stosują podczas wyjazdu, a na wniosek rodziców przekazuje im informacje o zachowaniu i stanie zdrowia.
ShutterStock
4
Co robić kiedy placówka nie spełnia wymagań?
Jeżeli warunki panujące na obozie zagrażajązdrowiu lub bezpieczeństwu placówki, miejsce może zostać zawieszone lub zlikwidowane, a uczestnicy muszą mieć zapewnioną możliwość niezwłocznego powrotu do miejsca zamieszkania. Organ nadzorujący prace placówki informuje o tym kuratora oświaty.
ST
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję