Opracowując plan zagospodarowania przestrzennego cmentarza, rada gminy musi określić przeznaczenie terenów przyległych do miejsca pochówku – uznał wojewoda podkarpacki w rozstrzygnięciu nadzorczym.

To odpowiedź organu nadzoru na uchwałę Rady Miejskiej w Kolbuszowej w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod usługi oraz poszerzenie cmentarza parafialnego. Samorządowcy zignorowali istotne zapisy rozporządzenia ministra gospodarki z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz.U. z 1959 r. nr 52, poz. 315). Zgodnie z tym aktem m.in. zabudowania mieszkalne, ujęcia wody, magazyny żywności nie mogą być ulokowane w odległości mniejszej niż 150 metrów od granicy cmentarza. W określonych warunkach ten dystans można zmniejszyć do 50 metrów.
Wojewoda uznał, że gmina musi nie tylko dbać o stan obecny, ale i zabezpieczyć przestrzeganie przepisów w przyszłości. Chodzi o to, by wokół cmentarza została w planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczona strefa buforowa – obejmująca obszar o długości 150 metrów od granicy cmentarza – w której nie będzie dopuszczona zabudowa mieszkalna. Jeśli plan miejscowy cmentarza nie zawiera takich rozwiązań, to w ocenie wojewody jest nieważny. Dlatego uchwała samorządowców wylądowała w koszu.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego z 8 października 2015 r., nr P.II.4131.2.144.2015.