statystyki

Adwokaci i radcy: Bez debaty oddamy pole politykom

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas01.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 01.10.2015, 08:05
temida, prawo

Można prognozować, że właśnie sposób wykonywania zawodu stanowić będzie w przyszłości podstawę stopniowego wyodrębniania się dwóch kategorii prawników świadczących usługi prawne: wykonujących wolny zawód i z tego punktu widzenia niezależnych w zarysowanym wyżej ujęciu, oraz pozostających w stosunku pracyźródło: ShutterStock

Nasza wypowiedź dotycząca dysfunkcjonalności wymiaru sprawiedliwości oraz apel o współdziałanie środowisk prawniczych w celu jego sanacji spotkała się z pozytywnymi reakcjami przedstawicieli środowisk prawniczych („Wymiar sprawiedliwości. Pęknięcia, które można jeszcze posklejać, czy początek rozpadu?” – DGP 167/2015).

Zasadniczo aprobująco do przedstawionych ocen i postulatów odniósł się Pan Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski („Współpraca czy jątrzenie, czyli o niezależności radców prawnych” – DGP 183/2015). Ale jedna z kwestii wywołała jego sprzeciw – prognoza co do kształtu przyszłego rynku usług prawnych. Odnosząc się do niej Pan Prezes Sałajewski zastanawiał się, czy prognozując przyszły kształt tego rynku rzeczywiście zaproponowaliśmy współpracę pomiędzy adwokatami a radcami prawnymi, czy też w istocie chodziło nam „o jątrzenie”. Ponieważ – jak się wydaje – ostatecznie odpowiedzi nie znalazł, spieszymy uspokoić nieufność Prezesa. Naprawdę chodzi o zarysowanie perspektywy współpracy – uczciwej i rzetelnej – między oboma samorządami. Naszą prognozę zupełnie niepotrzebnie Pan Prezes odczytał jako postulat zmian ustrojowych. Nie w tym rzecz.

Możliwość wykonywania zawodu radcy prawnego w dwóch formach, tj. na podstawie stosunku pracy oraz jako wolnego zawodu, podobnie jak dążenie do uzyskania możliwości zatrudnienia na podstawie stosunku pracy przez część adwokatów, nie jest bynajmniej kwestią wyłącznie samorządową. Po pierwsze, sposób wykonywania zawodu ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia gwarancji i zasad świadczenia pomocy prawnej. Po wtóre trzeba dostrzec, że zawody adwokata i radcy prawnego niezwykle się do siebie zbliżyły. Nie chodzi więc o deprecjonowanie którejkolwiek z form ich wykonywania, lecz o wskazanie, że większe są dziś różnice pomiędzy radcą prawnym wykonującym wolny zawód a radcą prawnym pozostającym w stosunku pracy niż pomiędzy adwokatem a radcą prawnym wykonującymi wolny zawód. Wiedzą o tym wszyscy prowadzący kancelarie adwokacko-radcowskie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PODSTAWĄ SANACJI(2015-10-01 18:12) Zgłoś naruszenie 03

    - LIKWIDACJA KORPORACJI

    Odpowiedz
  • R(2015-10-01 10:05) Zgłoś naruszenie 01

    czy ta grupa zawodowa przez niektórych chce pozbawić siebie umów o pracę i godnych, o które „walczy” obecnie niema cała Polska, bo nie wiadomo, co z tej niejasnej wypowiedzi wynika, ktoś chce i ma taka umowę to niech ma, w artykule 8 na pierwszym miejscu wpisano: „Radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy...’, czy to przeszkadza w obronie w sprawach karnych, poza tym w jakich obronach ?, , co to za wymysł, przecież przepisy są tak celowo ‘skonstruowane” , że jest wiele interpretacji każdego, w tym w zależności od punktu „siedzenia” „wolny zawód’ chyba jak masz krocie na kocie albo gdzie indziej, inaczej jesteś raczej zniewolony przez jeszcze więcej „czynników”, nieżyciowe tzw. prawo, utrudnianie życia, by żyć, przeżyć, egzystować itd., to chyba kolejne „pomieszanie z poplątaniem”, „wiedzą o tym wszyscy”, jacy wszyscy, pewnie mniejszość jak wszędzie się wypowiada i z reguły co powszechne np. wychwala i reklamuje za darmo ile i jak może, poza tym kancelarie mieszane radców i adwokatów to na dzisiaj wyjątki, tu art. 35 (1) ustęp 5 ‘spółce adwokacko-radcowskiej” , pierwsi wpisani adwokaci, dlaczego, może to stanowić przyczynek do kolejnych na przykład ‘waśni” ale po co ?, wszędzie niemal chodzi o pieniądze, bo niemal wszystko słono kosztuje , nadto by skłócić samych często deprecjonowanych wielu radców !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane