statystyki

Za zachowanie owadów odpowiada ich właściciel

autor: Renata Majek04.08.2015, 10:03; Aktualizacja: 04.08.2015, 10:14
pszczoły miód

Procesy sądowe z powodu pożądlenia ludzi lub zwierząt nie są rzadkościąźródło: ShutterStock

Mieszkam w domu jednorodzinnym stojącym na niewielkiej działce – opowiada pan Konrad. – Najbliższy sąsiad w małej odległości od wspólnej granicy postawił ule. Pszczoły latają tam, gdzie im się podoba. Zakłócają nam spokój, a przede wszystkim boimy się, że użądlą dzieci. Na moje prośby o przestawienie uli w drugi koniec działki sąsiad w ogóle nie zareagował. Mam zatem pytanie, w jakiej odległości od granicy posesji powinny stać ule i w jaki sposób przymusić sąsiada do likwidacji pasieki lub przeniesienia jej w inne miejsce – pyta czytelnik

Polskie przepisy nic nie mówią o odległości pasiek od granic działek sąsiadów. Działalność pszczelarska oparta jest na prawie pszczelarskim z 1947 roku oraz na wielu rozporządzeniach, regulujących jednak głównie zasady hodowli i bezpieczeństwa pszczół. Jeśli chodzi o usytuowanie pasiek, pozostają przepisy kodeku cywilnego, prawo zwyczajowe oraz kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie, a w przypadku pasiek miejskich – regulacje prawa miejscowego opracowane na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do stosowania kodeksu dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie przez wszystkich pszczelarzy na terytorium Polski (nie tylko zrzeszonych w Polskim Związku Pszczelarskim) zachęcają jego twórcy, czyli Polski Związek Pszczelarski oraz krajowy lekarz weterynarii.

Kodeks zaleca, by ule były ogrodzone i oznaczone tablicą z ostrzegawczym napisem: „Uwaga – pszczoły! Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Przy każdym wejściu do pasiecznika powinna znajdować się tablica zawierająca adres właściciela pasieki wraz z numerem jego telefonu.

Ze względu na ciążącą nad właścicielem zwierząt (są nimi również pszczoły) odpowiedzialność za szkody przez nie spowodowane lub wyrządzone, ule z pszczołami powinno się ustawiać w odległości co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Ponadto pasieka powinna być oddzielona stałą przeszkodą (parkan, mur, żywopłot) wysoką na co najmniej 3 m, która spowoduje wznoszenie się latających pszczół. Powinna ona stać w odległości co najmniej 50 m od autostrad i dróg szybkiego ruchu, a 200 m od szkół, przychodni, domów opieki i temu podobnych obiektów użyteczności publicznej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane