Polska wciąż pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków usług prawniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Największe pole do popisu dla kancelarii daje sektor energetyczny i branża nieruchomości. W obszarze prawa pracy i life science wybijają się z kolei butiki prawne, często zakładane przez byłych partnerów w wielkich firmach prawniczych.

To główne wnioski płynące z opublikowanego niedawno dorocznego przeglądu międzynarodowego rynku usług prawnych Chambers Europe 2015, który już od 25 lat przygotowuje firma badawcza Chambers & Partners. Prestiżowe zestawienie najlepszych kancelarii oraz prawników w kilkunastu obszarach prawa jest opracowywane na podstawie wywiadów zarówno z samymi zainteresowanymi, jak ich klientami, a także w oparciu o informacje zamieszczane w specjalnych kwestionariuszach.

Raport Chambers Europe pokazuje, że polski rynek usług prawniczych jest dość silnie zdominowany przez duże globalne kancelarie prawne, takie jak Dentons, Clifford Chance, CMS czy White & Case, a także kilku silnych lokalnych graczy (Wardyński i Wspólnicy, Domański Zakrzewski Palinka i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak). Nie będzie zaskoczeniem, że ich przewaga zaznacza się zwłaszcza we wszystkich aspektach związanych z obsługą prawną dużych podmiotów gospodarczych.

W dziedzinie prawa bankowego i finansowego w grupie najlepszych znalazły się kancelarie Allen & Overy, A. Pędzich, Clifford Chance i Linklaters. Za wyróżniających się prawników Chamber & Partners uznała m.in. Tomasza Kawczyńskiego, Arkadiusza Pędzicha (Allen & Overy), Grzegorza Namiotkiewicza, Andrzeja Stosio (Clifford Chance), Jarosława Millera i Adriana Horne’a (Linklaters).

Jeśli chodzi o prawo korporacyjne oraz fuzje i przejęcia, klienci najbardziej docenili Clifford Chance, Greenberg Traurig oraz Weil, Gotshal & Manges. Paweł Rymarz (Weil, Gotshal & Manges), Agnieszka Janicka (Clifford Chance) i Lejb Fogelman (Greenberg Traurig) znaleźli się natomiast w gronie kilku prawników cieszących się w swojej specjalności najlepszą reputacją.

W sumie najczęściej w ścisłej czołówce zestawień pojawia się kancelaria Clifford Chance, która została też zaliczona do grona najlepszych firm w dziedzinie prawa rynku kapitałowego, rozstrzygania sporów, doradztwa przy projektach infrastrukturalnych, prawa restrukturyzacyjnego oraz private equity.

Rodzime kancelarie wypadły z kolei najlepiej w obszarze TMT, czyli prawa technologicznego, medialnego i telekomunikacyjnego (w tym ochrony danych osobowych). Czołówka tego rankingu należała do dwóch firm: GWW Woźny i Partnerzy oraz Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Kolejna polska kancelaria Wardyński i Wspólnicy – obok Baker & McKenzie – okazała się zaś najlepsza w dziedzinie prawa własności intelektualnej.

Kancelarie butikowe spisują się natomiast najlepiej w prawie pracy i life science, czyli m.in. prawie farmaceutycznym, żywnościowym i prawie wyrobów medycznych. W tej pierwszej dziedzinie najlepiej wypadła kancelaria Sobczyk i Współpracownicy oraz Raczkowski i Paruch, w tej drugiej - Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.