Przedsiębiorca opracował urządzenie, które może usprawnić w niektórych branżach recykling wyrobów nieodpowiadających wymaganiom jakościowym. W jaki sposób przedsiębiorca powinien się przygotować do komercyjnej dystrybucji swojego wynalazku?
Przedsiębiorca powinien zgłosić wynalazek w celu uzyskania patentu albo przynajmniej zgłosić wzór użytkowy, aby uzyskać prawo ochronne dla swojego urządzenia. Zgłoszeń należy dokonać w naszym Urzędzie Patentowym.
Jednocześnie warto rozważyć działania mające na celu zarejestrowanie znaku towarowego dla takiego innowacyjnego urządzenia. Wybierając jego nazwę, która będzie następnie chroniona jako znak towarowy, należy dochować szczególnej staranności. Chodzi o to, żeby wykluczyć ryzyko potencjalnych kolizji z oznaczeniami już używanymi w obrocie. Dlatego należy najpierw sprawdzić publicznie dostępne bazy polskiego Urzędu Patentowego i upewnić się, że wybrane oznaczenie nie zostało już zarejestrowane jako krajowy znak towarowy. Gdy okaże się, że wybrane oznaczenie nie koliduje z zarejestrowanymi znakami, to przedsiębiorca powinien dokonać odpowiedniego zgłoszenia i uzyskać rejestrację nazwy swojego urządzenia jako znaku towarowego.
Często celowe jest też zarejestrowanie znaku na obszarze całej Unii Europejskiej. Taka rozszerzona ochrona prawna rozciągająca się zasadniczo na cały obszar Wspólnoty wymaga zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Także w tym przypadku należy zbadać wcześniej zarejestrowane znaki wspólnotowe dla wykluczenia ryzyka potencjalnej kolizji. Warto przy tym pamiętać, że renomowane wspólnotowe znaki towarowe korzystają z intensywniejszej ochrony prawnej, wykraczającej poza wymóg identyczności lub podobieństwa towarów lub usług. W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystarczy w tym zakresie renoma występująca na istotnej części Wspólnoty, przy czym może być obszar jednego państwa członkowskiego (a więc nie tylko Polski, lecz także innego kraju UE).