Byłem wspólnikiem spółki cywilnej. W związku z niekorzystną decyzją naczelnika urzędu skarbowego, a następnie dyrektora izby skarbowej ja i pozostałych dwóch eksuczestników tejże spółki planujemy wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Napisałem „eksuczestników”, ponieważ spółkę właśnie rozwiązaliśmy. Czy i jak w tej sytuacji możemy zaskarżyć tę decyzję naczelnika urzędu skarbowego? Czy jako skarżącego możemy wskazać spółkę cywilną?
Z opisu problemu wynika, iż wspólnicy rozwiązali spółkę cywilną jeszcze przed wniesieniem skargi do sądu I instancji. Musi być ona zatem podpisana przez wszystkich byłych już uczestników tejże spółki. Gdyby jednak zechcieli oni udzielić adwokatowi pełnomocnictwa do sporządzenia tejże skargi, a następnie do występowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym w postępowaniu wywołanym jej wniesieniem, to wszyscy ekswspólnicy zobligowani byliby do podpisania dokumentu pełnomocnictwa. Powinni oni również dopilnować, aby pełnomocnictwo obejmowało umocowanie do reprezentowania byłych uczestników podmiotu, nie zaś nieistniejącej już s.c. W przeciwnym wypadku skarga podlegałaby odrzuceniu.
Na uwagę zasługuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 grudnia 2014 r. (sygn. akt I FSK 1809/13). Wprawdzie odnosi się do postępowania przed tym sądem, jednakże pasuje do problemu czytelnika. Jak wskazano w uzasadnieniu wskazanego orzeczenia, „skarga wniesiona przez spółkę cywilną, która już nie istnieje, podlega odrzuceniu, nawet jeśli pod środkiem zaskarżenia podpisali się wszyscy byli wspólnicy (...). Skarga została podpisana przez wspólników, jednak jako skarżącego wskazano spółkę cywilną, natomiast pełnomocnictwo dla adwokata, który sporządził skargę kasacyjną, podpisali byli wspólnicy, nie wskazano jednak jednoznacznie, czy ma on reprezentować spółkę czy wspólników (...) Nieważność postępowania jest brana pod uwagę z urzędu, przy czym dochodzi do niej wówczas, gdy strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej”.
Podstawa prawna
Art. 378 par. 1 oraz art. 379 pkt 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 1296).