W związku z coraz częstszymi zdarzeniami polegającymi na popełnianiu oszustw na szkodę osób w podeszłym wieku lub nieporadnych życiowo, Prokurator Generalny Andrzej Seremet zwrócił się do wszystkich prokuratorów w kraju z zaleceniami dotyczącymi prowadzenia tego typu postępowań.

Osoby starsze coraz częściej stają się ofiarami oszustów wyzyskujących ich niezdolność do należytego pojmowania konsekwencji własnego działania. Jest to szczególnie widoczne w relacjach z przedstawicielami przedsiębiorstw, zwłaszcza sektora teleinformatycznego lub finansowego oraz nieuczciwymi osobami doskonale poruszającymi się w meandrach prawa cywilnego, oferującymi pokrzywdzonym różne rodzaju dobra lub usługi.

Stąd też Prokurator Generalny zalecił prokuratorom, aby w sytuacji gdy zawiadamiającymi są osoby w podeszłym wieku lub nieporadne życiowo, szczególnie wnikliwie i rzetelnie badać zdarzenia opisane w tych zawiadomieniach w aspekcie możliwości wyczerpania znamion występku oszustwa, przy uwzględnieniu łatwowierności, a nawet naiwności pokrzywdzonych.

"W tych przypadkach prokuratorzy powinni podejmować wszelkie możliwe działania, także z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego, aby doprowadzić do przywrócenia stanu sprzed przestępstwa, w szczególności doprowadzić do odzyskania przez pokrzywdzonych wyłudzonego mienia"- czytamy w piśmie Prokuratora Generalnego.

Ponadto Prokurator Generalny zwrócił uwagę na konieczność traktowania publikacji medialnych o takich zdarzeniach jako informacji o przestępstwie, uzasadniających podejmowanie w tym zakresie czynności z urzędu.

Jednocześnie prokuratorzy zostali zobowiązani, aby okoliczność jaką jest wyzyskiwanie łatwowierności i życzliwości ofiary uwzględniać w aspekcie formułowania wniosków o karę przez oskarżycieli występujących przed sądem w tej kategorii spraw- poinformował.

PS/źródło:PG