Najwięcej najlepszych uniwersytetów na świecie jest w USA. Głównym powodem dystansu polskich oraz europejskich uczelni do światowego lidera jest lepszy sposób zorganizowania uczelni amerykańskich- uważa FOR. Dalej wskazuje, że nasze uczelnie źle uczą, ponieważ są źle zorganizowane, a z kolei ta zła organizacja ma źródło w ustawach kontrolujących najdrobniejsze aspekty działania zarówno państwowych, jak i prywatnych uczelni oraz wymuszających złe zorganizowanie naszych uczelni.
W opinii FOR aby polskie uczelnie miały szansę dołączyć do światowej czołówki, należy dokonać trzech podstawowych zmian.
Po pierwsze jak wskazuje Fundacja należy „umniejszyć władzę, którą profesorowie mają nad uczelniami.” W tym kontekście FOR wskazuje, że "bez wprowadzenia nad profesorami zewnętrznej kontroli, w tym wyboru rektora przez gremia zewnętrzne wobec uczelni, każdy projekt naprawy polskich uczelni będzie nieskuteczny".
Po drugie trzeba „odejść od ścisłej kontroli państwa nad tym, jak uczelnie są zorganizowane, a w jej miejsce pozwolić uczelniom dostosowywać ofertę do potrzeb studentów”.
FOR uważa także, że „w miejsce darmowych dziennych studiów na państwowych uczelniach, należy wprowadzić powszechną odpłatność wraz z systemem kredytów studenckich i stypendiów”.
Każda reforma uczelni, która nie uwzględni powyższych potrzeb, będzie nieskuteczna. A bez reform opartych o powyższe potrzeby nasze uczelnie nadal będą w ogonie światowych rankingów- uważa Fundacja.
Źródło:FOR
Zobacz także: