W opinii FOR Polskie uczelnie są słabe, gdyż złe ustawy nakazują ich niewłaściwą organizację. Fundacja wskazuje trzy podstawowe zmiany, które muszą zostać dokonane aby zmienić tą sytuację.

Najwięcej najlepszych uniwersytetów na świecie jest w USA. Głównym powodem dystansu polskich oraz europejskich uczelni do światowego lidera jest lepszy sposób zorganizowania uczelni amerykańskich- uważa FOR. Dalej wskazuje, że nasze uczelnie źle uczą, ponieważ są źle zorganizowane, a z kolei ta zła organizacja ma źródło w ustawach kontrolujących najdrobniejsze aspekty działania zarówno państwowych, jak i prywatnych uczelni oraz wymuszających złe zorganizowanie naszych uczelni.

W opinii FOR aby polskie uczelnie miały szansę dołączyć do światowej czołówki, należy dokonać trzech podstawowych zmian.

Po pierwsze jak wskazuje Fundacja należy „umniejszyć władzę, którą profesorowie mają nad uczelniami.” W tym kontekście FOR wskazuje, że "bez wprowadzenia nad profesorami zewnętrznej kontroli, w tym wyboru rektora przez gremia zewnętrzne wobec uczelni, każdy projekt naprawy polskich uczelni będzie nieskuteczny".

Po drugie trzeba „odejść od ścisłej kontroli państwa nad tym, jak uczelnie są zorganizowane, a w jej miejsce pozwolić uczelniom dostosowywać ofertę do potrzeb studentów”.

FOR uważa także, że „w miejsce darmowych dziennych studiów na państwowych uczelniach, należy wprowadzić powszechną odpłatność wraz z systemem kredytów studenckich i stypendiów”.

Każda reforma uczelni, która nie uwzględni powyższych potrzeb, będzie nieskuteczna. A bez reform opartych o powyższe potrzeby nasze uczelnie nadal będą w ogonie światowych rankingów- uważa Fundacja.

Źródło:FOR

Zobacz także:

Ile kosztuje Nas państwo polskie?

FOR: Przepisy dotyczące zbiórek publicznych wymagają zmian