statystyki

Projekt nowelizacji k.s.h. przedłożony przez NRA

18.01.2011, 15:04; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:26
Naczelna Rada Adwokacka przedłożyła Marszałkowi Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych w zakresie odpowiedzialności założycieli, członków zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych i likwidatorów za działalność na szkodę spółki. Zdaniem projektodawców dotychczasowe regulacje są zbyt ogólne.

Obecny artykuł 585 k.s.h. jest tak sformułowany, że stwarza wątpliwości interpretacyjne, skutkujące niejednokrotnie procesami karnymi, członków organów spółek, związanymi z działaniami w ramach ryzyka gospodarczego. Obecne przepisy ujmujące powyższą kwestię bardzo ogólnie, pozwalają na traktowanie każdej decyzji, która generuje stratę po stronie spółki jako działanie na jej szkodę. Regulacje art. 585 KSH są już przestarzałe, przejęte zostały bowiem z kodeksu handlowego z 1934 r., przez co są niedostosowane do obecnych realiów, jak również nieprecyzyjne, co pozwala organom ścigania na zbyt daleko idącą uznaniowość w swoim działaniu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane