W dniu 14 czerwca rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. W tym roku kandydaci do uzyskania prawniczych tytułów zawodowych zweryfikują swoją wiedzę rozwiązując zadania egzaminacyjne przy pomocy komputerów.

Łącznie do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przystąpi ok. 4603 osób. W tym roku wniosek o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1.418 zdających, w tym 77 osób nie będących aplikantami, a o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złożyło 3.185 zdających, w tym 221 osób nie będących aplikantami.

Według posiadanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości danych (na dzień 13 czerwca 2011 r.), przy użyciu własnego sprzętu komputerowego zamierza zdawać 3.885 osób, w tym 1.351 zdających egzamin adwokacki i 2.534 zdających egzamin radcowski (brak pełnych informacji o zamierzających zdawać przy użyciu własnego sprzętu komputerowego z Okręgowych Rad Adwokackich w Poznaniu i Warszawie. Brak jakichkolwiek informacji z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie).

Planuje się, że egzaminy adwokacki i radcowski w 2011 r. przeprowadzi ok. 75 komisji egzaminacyjnych, w tym 24 komisji do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego i 51 komisji do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.

Najwięcej osób do egzaminu adwokackiego przystąpi w Warszawie (451 osób – 7 komisji egzaminacyjnych), a najmniej w Bydgoszczy (48 osób – 1 komisja egzaminacyjna).

Najwięcej osób przystąpi do egzaminu radcowskiego w Warszawie (1225 osób – 18 komisji egzaminacyjnych), a najmniej w Zielonej Górze (40 osób).

W porównaniu do egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się w 2010 r. przed 40 komisjami egzaminacyjnymi, łączna liczba komisji egzaminacyjnych w 2011 r. wzrośnie prawie dwukrotnie.

Zobacz: Zmiany w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości na swoich stronach opublikowało ważne informacje dla chcących przystąpić do egzaminów zawodowych 2011 r.

Terminy poszczególnych części egzaminu adwokackiego

Pierwsza część egzaminu wyznaczona jest na dzień 14 czerwca 2011 r. o godzinie 10-tej. Kolejne części na dni 15, 16 i dwie ostatnie na dzień 17 czerwca 2011 r., również o godzinie 10-tej.

Zobacz: Egzamin adwokacki potrwa dwie godziny dłużej

Terminy poszczególnych części egzaminu radcowskiego

Pierwsza część egzaminu radcowskiego wyznaczona jest na dzień 14 czerwca 2011 r., na godzinę 10-tą. Kolejne części odbędą się w dniach 15, 16 i 17 czerwca 2011 roku, również o godzinie 10-tej. W pierwszych trzech dniach odbędzie się po jednej części egzaminu, w ostatnim dniu odbędą się dwie ostatnie z pięciu części egzaminu.

Egzamin adwokacki i radcowski zdadzą na własnym komputerze

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości egzaminy radcowskie i adwokackie, odbywać się będą na komputerach zdających. Przed rozpoczęciem egzaminu, zdający otrzymają specjalne nośniki, zawierające wyłącznie oprogramowanie z edytorem tekstu i jednocześnie blokujące dostęp do danych zgromadzonych na komputerze oraz do pozostałych funkcji komputera.

Zobacz: Egzaminy zawodowe na komputerze - resort rozwiewa wątpliwości

Na komputerze aplikanci będą rozwiązywać zadania z części od drugiej do piątej egzaminu. Test będzie rozwiązywany wyłącznie odręcznie.

Pytania egzaminacyjne przygotowują powołane przez Ministra Sprawiedliwości zespoły do przygotowania zestawu pytań testowych i zadań oraz wykazu tytułów aktów prawnych na egzaminy.

Ponadto podobnie jak w roku ubiegłym Ministerstwo zapewni zdającym oddzielne komputery zawierające system informacji prawnej, podłączone do drukarek. Resort sprawiedliwości przewiduje, że jedno stanowisko komputerowe będzie przypadało na pięć osób.

Instrukcja obsługi do aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych

W związku z decyzją Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o możliwości zdawania egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego, Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości, udostępnia instrukcję obsługi do finalnej wersji „Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych” uaktualnioną o opis dodanych funkcjonalności jak i z doprecyzowanymi wymaganiami technicznymi. Instrukcja dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minimalne wymagania jakie komputer zdającego powinien spełniać dla prawidłowego działania aplikacji:

• procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik

• 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB)

• system operacyjny: Windows XP SP3/Windows Vista/Windows 7

• zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP1

• 100 MB wolnego miejsca na dysku twardym komputera (HDD)

• wolny port USB;

• konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;

• wyłączony program antywirusowy;

• wyłączony wygaszacz ekranu;

• opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja”;

• zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;

Zobacz: Testy na egzaminy zawodowe

Warto również sprawdzić poprawność działania komputera przed egzaminem. Komisja bowiem nie będzie badać, czy komputer działa sprawnie. Warto podkreślić, iż zdający nie mają jednak obowiązku zdawania egzaminu przy użyciu komputera.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Skreślenie z listy aplikantów po dwukrotnie nie zdanym egzaminie zawodowym

Nie każdy otrzyma zaświadczenie o ukończeniu aplikacji