W dniu 13 sierpnia 2011 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest wprowadzenie możliwości wykonywania przez prawników zagranicznych stałej praktyki w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Zmiana dotyczy zarówno prawników z Unii Europejskiej wpisanych na listy prowadzone przez okręgowe rady adwokackie, jak i listy prowadzone przez okręgowe izby radców prawnych.

Regulacje sprzed nowelizacji

Aktualnie ustawa o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej w art. 15 przewiduje, że prawnik z Unii Europejskiej wpisany na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką może wykonywać stałą praktykę w kancelarii indywidualnej, w zespole adwokackim, w spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej.

Natomiast prawnik z UE wpisany na listę prowadzoną przez radę okręgowej izby radców prawnych może wykonywać stałą praktykę w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii indywidualnej, spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej.

Zobacz: Mądra inwestycja w wizerunek

Zgodność z prawem unijnym

Wchodząca w życie nowelizacja stanowi implementację dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącą usług na rynku wewnętrznym, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek dokonania przeglądu ustawodawstwa krajowego pod kątem istniejących w nim wymogów związanych m.in. z koniecznością przyjmowania przez usługodawców określonych form prawnych. Wymogi te nie mogą prowadzić do dyskryminacji ze względu na przynależność państwową lub miejsce statutowej siedziby.

Zobacz: Etyka zawodów prawniczych kontra moralność prawnika

Nowelizacja uwzględnia zasadę niedyskryminacji

Warto podkreślić, że rozwiązania umożliwiające adwokatom, radcom prawnym, rzecznikom patentowym i doradcom podatkowym wykonywanie zawodu w spółce komandytowo-akcyjnej zostały już przyjęte na gruncie ustawy – Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy o rzecznikach podatkowych oraz ustawy o doradztwie podatkowym.

W związku z powyższym dostosowanie przepisów ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej do regulacji zawartych w wyżej wymienionych aktach normatywnych stanowi realizację obowiązku wynikającego z dyrektywy 2006/123/WE, w tym w szczególności uwzględnia zasadę niedyskryminacji.

Ustawa umożliwi także wykonywanie stałej praktyki w formie spółki komandytowo-akcyjnej prawnikom spoza Unii Europejskiej.

Zobacz: Pomorscy adwokaci przeciwko pomysłowi ''prawników kasacyjnych''

Wprowadzenie do ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej przepisu umożliwiającego prowadzenie przez prawników zagranicznych działalności gospodarczej również w formie spółki komandytowo- -akcyjnej usunie mogące się pojawić wątpliwości interpretacyjne w związku z brakiem zgodności w tym przedmiocie pomiędzy ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej a ustawą - Prawo o adwokaturze, ustawą o radcach prawnych, ustawą o rzecznikach patentowych oraz ustawą o doradztwie podatkowym.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Protest prawników z całego świata przeciwko ustawie o egzaminach prawniczych

Zmiany w kształceniu prawników dyskutowane w środowisku międzynarodowym