W dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, której celem jest wdrożenie kolejnego etapu informatyzacji procesu ogłaszania aktów prawnych, pozwalającego na znaczne ułatwienie i uproszczenie dostępu do ogłaszanych w dziennikach urzędowych ustaw i rozporządzeń.

Jak jest obecnie?

Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, dzienniki urzędowe wydawane są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Również kierowanie aktów do ogłoszenia odbywa się zarówno w wersji papierowej jak i w formie dokumentu elektronicznego.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ogłaszanie aktów prawnych w formie dokumentu elektronicznego usprawnia proces publikacji, a postać elektroniczna dzienników urzędowych zapewnia powszechny i nieskomplikowany dostęp do nich. W związku z powyższym zmiany w zakresie wydawania dzienników urzędowych wyłącznie w postaci elektronicznej są niezbędne.

Zobacz: Informatyzacja sądownictwa - zagrożenia i perspektywy

Każdy dziennik urzędowy na odrębnej stronie

Znowelizowane przepisy zakładają, że w internecie dostępne będą także dzienniki urzędowe ministerstw, urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe.

Na podstawie nowych regulacji organ wydający dany dziennik urzędowy zobowiązany będzie do prowadzenia odrębnej strony internetowej dla każdego dziennika urzędowego.

Ponadto w internecie mają być dostępne akty w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu organu wydającego dziennik urzędowy.

Zobacz: Elektroniczne postępowanie upominawcze - Video

Wydruki będą przechowywane

Organ wydający Dziennik Ustaw i Monitor Polski przekaże po jednym egzemplarzu każdego z tych dzienników w formie wydruków Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Bibliotece Narodowej w celu ich przechowywania. Wydruki te będą przechowywane "wieczyście". Takie rozwiązanie pozwoli na kontrolę autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w formie elektronicznej.

Teksty jednolite będą ogłaszane częściej

Nowela wprowadza również zasadę, zgodnie z którą teksty jednolite aktów normatywnych będą ogłaszane nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, o ile taki akt był nowelizowany w tym czasie.

Częstsze niż dotychczas ogłaszanie tekstów jednolitych aktów pozwoli na łatwiejszy dostęp obywateli do ich pełnych tekstów mających walor autentyczności - w przeciwieństwie do tekstów ujednoliconych.

Zobacz: Informatyzacja dostępu do aktów prawnych

Zmiany, które wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2012 roku wpisują się w trwający już od jakiegoś czasu proces informatyzacji całego wymiaru sprawiedliwości. Ułatwią również dostęp obywateli do aktualnych aktów prawnych, za który obecnie trzeba słono płacić.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Informatyzacja urzędów postępuje

Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości