Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę.
- Prawnicy badali w sposób bardzo wnikliwy zastrzeżenia i sugestie zgłaszane przez środowiska polityczne do kwestii konstytucyjności ustawy i nie doszukali się istotnych zagrożeń natury konstytucyjnej - powiedział prezydent.
Prezydent podkreślił, że zmiany w systemie emerytalnym nie kończą prac nad systemem polityki społecznej.
Zobacz: Lewiatan: Samo podwyższenie wieku emerytalnego to nie wszystko
Będziemy pracować do 67 roku życia
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że począwszy od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny będzie stopniowo wydłużany do 67. roku życia. Co więcej wiek emerytalny zostanie zrównany dla kobiet i mężczyzn.
Emerytura częściowa
Ustawa przewiduje także tzw. emeryturę częściową, która umożliwi przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn.
Zobacz: Kalkulator emerytalny
Warunkiem skorzystania ze świadczenia będzie uzyskanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, wyliczanego na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych, w przypadku kobiet będzie to co najmniej 35 lat, z kolei u mężczyzn co najmniej 40 lat.
Wysokość emerytury częściowej wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.
PS/źródło:KPRP
Zobacz także:
Prezydent: Przeanalizuję reformę emerytalną pod względem konstytucyjności