Nowelizacja kodeksu postępowania karnego reguluje materię związaną z uzyskiwaniem materiału dowodowego z podsłuchów, samą kontrolą operacyjną i niszczeniem nagrań. Według nowych zasad, prokurator będzie mógł wykorzystać materiały z podsłuchu w innym śledztwie, po uzyskaniu uprzedniej zgody sądu.

Nowelizacja wchodzi w życie 11 czerwca 2011 roku. Najważniejsza zmiana sprawi, że materiały z podsłuchu nie będą wykorzystywane wyłącznie w procesie osoby, której dotyczyła kontrola. Jeżeli w materiałach tych znajdą się dowody na popełnienie innych przestępstw przez inne osoby, prokurator wykorzysta je w kolejnym śledztwie.

Zobacz: Rząd przyjął przepisy gwarantujące penalizację przestępstw związanych z działalnością terrostyczną

Dowody z podsłuchu

Po wejściu w życie nowelizacji rozwiązany zostanie problem wykorzystania nagrań zawierających dowody obciążające osoby, które nie zostały wcześniej objęte sądową zgodą na podsłuchiwanie. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli w wyniku stosowania kontroli uzyskano dowód popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego w stosunku, do którego można zarządzić kontrolę, materiał ten będzie mógł zostać wykorzystany w procesie. Potrzebna będzie uprzednia zgoda sądu, udzielana postanowieniem. Właściwym do wydania takiego postanowienia będzie sąd, który uprzednio zarządził podsłuch na wniosek prokuratora.

Zobacz: Przestępczość stadionowa- nowy typ przestępstwa

Kontrola nad kontrolą

Po zmianach, sąd okręgowy będzie mógł zarządzić policyjną kontrolę operacyjną w celu zidentyfikowania sprawców przestępstw lub zebrania dowodów tylko wtedy, gdy dotychczas stosowane środki okażą się bezskuteczne lub nieprzydatne. Według poprzednio obowiązujących przepisów wystarczyło, by zachodziło wysokie prawdopodobieństwo ich nieskuteczności. Wykorzystanie dowodu uzyskanego podczas stosowania policyjnej kontroli operacyjnej, po zmianie, będzie dopuszczalne wyłącznie w postępowaniu karnym w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Materiał z kontroli operacyjnej nie będą miały zastosowania w procesach cywilnych czy z zakresu prawa pracy.

Zobacz: Skuteczne ściganie sprawców porwań

Decyzję o zakresie i sposobie wykorzystywania zebranych materiałów podejmie prokurator okręgowy. Prokurator generalny będzie nadzorował zgodność z prawem inicjowania i przeprowadzania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy ścigania. Prokurator generalny będzie również, do czerwca następnego roku po tym, którego dotyczy informacja, przedstawiał Sejmowi i Senatowi jawną roczną informację o łącznej liczbie osób, wobec których skierowany został wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej.

Procedura niszczenia nagrań

Osoby, do których zastosowany był podsłuch telefoniczny, będą mogły wnioskować o zniszczenie nagrań niewykorzystanych w postępowaniu karnym. Nowelizacja dodaje inicjatywę w zakresie zniszczenia uzyskanych nagrań osobom których one bezpośrednio dotyczą, do regulacji stanowiących, że inicjatywę takową posiada sąd i prokurator.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Dodane w art. 238 kodeksu postępowania karnego przepisy normują sytuacje, w których można będzie zniszczyć zbędne w postępowaniu zapisy rozmów. Zniszczenie możliwym będzie w przypadku, gdy kontrola rozmów nie dostarczyła jakichkolwiek dowodów związanych z prowadzonym postępowaniem lub przestępstwem uzasadniającym wystąpienie o zgodę następczą na ich wykorzystanie. W takiej sytuacji o zniszczeniu zapisów zadecyduje sąd na wniosek prokuratora. Uprawnionymi podmiotami do wystąpienia z wnioskiem o zarządzenie zniszczenia zapisów będą również strony postępowania przygotowawczego oraz inna osoba, w stosunku, do której stosowano kontrolę.

Roma Opoka

Zobacz także:

Umowa projektowana - propozycja zmian w KP

Przepisy penalizujące stalking wchodzą w życie