Posłowie przyjęli większość poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, nadającej radcom prawnym kompetencje do obron karnych.

Przyjęta przez Sejm obszerna nowelizacja reformująca procedurę karną przewiduje szerszy dostęp do pomocy prawnej dla stron procesu. Zarezerwowane obecnie tylko dla adwokatów uprawnienia do bycia obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych przyznano też radcom prawnym.

Zobacz: NRA: Radca prawny jako obrońca w sprawach karnych zagraża prawu do obrony

Ustawa wprowadza także kontradyktoryjność procesu karnego, co oznacza, że strony procesu są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Przyjęte zmiany mają też usprawnić postępowanie karne poprzez przyspieszenie poszczególnych czynności, ich lepsze zorganizowanie oraz wyeliminowanie tych, które nie są niezbędne. Cel ten ma zostać osiągnięty głównie przez wyeliminowanie - za zgodą stron - z materiału dowodowego tych jego części, które nie mają istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Zgodnie z nowelizacją prawo składania propozycji przeprowadzenia dowodów w procesie, tzw. inicjatywa dowodowa, przysługiwać będzie co do zasady stronom postępowania. Dowody będą przeprowadzane przez tę stronę, na wniosek której dowód został dopuszczony.

W myśl ustawy strony - poza prokuratorem reprezentującym interes publiczny - nie będą miały obowiązku uczestniczenia w rozprawie. Ponadto zgodnie z nowelizacją sprawcy wszystkich występków będą mogli składać wnioski o skazanie bez rozprawy.

Zobacz: Obrony karne radców prawnych kością niezgody między samorządami

Zmniejszone zostały także składy sędziowskie co w konsekwencji ma obniżyć koszty postępowań. Na rozprawach w sądach pierwszej instancji, w sprawach szczególnie zawiłych lub ważnych, dopuszczona została możliwość orzekania w składzie jednego sędziego zawodowego i dwóch ławników. Dotychczas musiało to być wyłącznie 3 sędziów zawodowych. Na posiedzeniach zasadą stało się orzekanie jednoosobowe.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta. Termin jej wejścia w życie przesunięto na 1 lipca 2015 r.

PS/źródło: Sejm RP

Zobacz także:

NRA przeciwna powierzeniu radcom prawnym funkcji obrońców