Dzięki wprowadzeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwości przeglądania ksiąg wieczystych on-line każdy posiadający dostęp do Internetu może sprawdzić szybko i bez żadnych opłat stan prawny konkretnej nieruchomości.

Każdego dnia w systemach informatycznych, znajdujących się w sądach przeglądane jest 20 tys. ksiąg wieczystych, które stanowią rejestr publiczny przedstawiający stan prawnych nieruchomości. Chętni muszą jednak w tym celu udać się osobiście do sądu i poczekać w kolejce, aby w obecności pracownika sądu zapoznać się z treścią księgi.

Ministerstwo Sprawiedliwości aby usprawnić procedurę przeglądania ksiąg wieczystych stworzyło publicznybezpłatny, oraz powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. W tym celu utworzono Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych, w której umieszczono wszystkie księgi wieczyste prowadzone w systemie informatycznym.

Przenoszenie ksiąg wieczystych do wersji internetowej

W 11 ośrodkach migracyjnych ksiąg wieczystych w całej Polsce wciąż prowadzona jest procedura przenoszenia ksiąg prowadzonych w wersji papierowej do postaci elektronicznej. Te przetworzone księgi znajdą się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (w chwili obecnej znajduje się w niej ponad 12 mln ksiąg wieczystych na 18,8 mln istniejących.) Zakończenie procesu migracji ksiąg wieczystych planowane jest na rok 2013.

Przejrzyj księgę z domu

Każdy mający dostęp do Internetu może po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej przejrzeć księgę wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd znajdującą się w Centralnej Bazie Danych.

Plusy rejestru on-line

Oprócz oczywistej zalety rejestru ksiąg wieczystych on-line jaką jest oszczędność czasu, oraz w przypadku konieczności dojazdu do wydziału ksiąg wieczystych- oszczędności pieniędzy, nowy system ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

Rewolucyjna zmiana umożliwi przeglądanie księgi wieczystej w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości.

Plany Ministerstwa

Wśród planów ministerstwa na lata 2011-2012 znajdują się m.in.

- umożliwienie dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych dla podmiotów uprawnionych - na początek dla komorników.

- obsługę w pełni transakcyjnych wniosków elektronicznych o wydanie odpisu księgi wieczystej i dokonanie wpisu do rejestru ksiąg wieczystych (Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych), wraz z systemem płatności;

-uzyskanie w drodze elektronicznej odpisu z księgi wieczystej;

- zapoznanie się ze stanem spraw złożonych do wydziałów ksiąg wieczystych.

Już w pierwszym dniu uruchomienia przez Ministerstwo dostępu do ksiąg wieczystych przez Internet skorzystało z tej możliwości ponad 100 tys. osób, co ukazuje ogromną skalę zapotrzebowania na te usługi-podkreślił Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dostęp do ksiąg wieczystych on-line jest jedną ze zmian wprowadzanych przez ministerstwo w celu usprawnienia działania wymiaru sprawiedliwości.

Anna Sergiej

Zobacz także:

W Lublinie rozpoczął działalność pierwszy e-sąd

Łatwiejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości