Nałożenie na Krajową Radę Notarialną obowiązku utworzenia systemu informatycznego do prowadzenia rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia jest zgodne z konstytucją, orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 6 marca 2012 roku.

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że wskazana przez wnioskodawcę reguła finansowania przez państwo zadań publicznych powierzonych podmiotom niepublicznym w niniejszym przypadku doznaje osłabienia, co jest konsekwencją specyficznego statusu KRN, będącego konsekwencją specyficznego statusu prawnego notariuszy.

Zobacz: TK: Ograniczenie odpowiedzialności operatora pocztowego zgodne z konstytucją

Notariusz nie jest świadczącym określone usługi prawne wolnym zawodem prawniczym, a raczej szczególnego rodzaju funkcjonariuszem publicznym powiązanym organizacyjnie z wymiarem sprawiedliwości. Notariuszom przyznano status przedstawicieli władzy publicznej, na których ciążą obowiązki wykonywania określonych czynności urzędowych - podkreślił Trybunał.

Zobacz: TK: Pojęcie ''znacznej ilości'' narkotyków zgodne z konstytucją

Trybunał zauważył, że zgodnie z art. 23 Prawo o notariacie, składki opłacane przez notariuszy są przeznaczone "na potrzeby organów samorządu zawodowego", co oznacza, iż z woli ustawodawcy powinny być przeznaczone na realizację przez ten samorząd nałożonych na niego zadań, niezależnie od tego, czy są to zadania realizowane tylko w interesie samorządu, czy też całego społeczeństwa.

Wyrok TK z dnia 6 marca 2012 roku sygn. K 15/08

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Wysokość opłat za przechowywanie zajętego przez urząd celny towaru niekonstytucyjna

TK w sprawie zasad zawierania umów przeniesienia własności lokalu spółdzielczego