Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o ponownym zaskarżeniu nowelizacji przepisów o ustroju sądów powszechnych.

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła dwie uchwały w sprawie wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.

W pierwszej z uchwał KRS wnioskuje o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz 10 przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Zaskarżone przepisy wprowadzającą m.in. okresowe oceny pracy sędziów i osobny pion administracyjnych pracowników sądów.

Zobacz: KRS negatywnie o propozycji reorganizacji sądów rejonowych

Z kolei w drugiej uchwale Rada wnioskuje o zbadanie zgodności z Konstytucją RP art. 20 pkt. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r.- Prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, który dotyczy upoważnienia Ministra Sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia, a także art. 3 § 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych upoważniającego Ministra Obrony w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia, w drodze rozporządzenia sądów wojskowych oraz określania ich właściwości.

PS/źródło:KRS

Zobacz także:

KRS w sprawie zasad nadzoru nad sądami powszechnymi

KRS: Delegowanie sędziów do sądów wyższych instancji powinno być jawne