Minister Sprawiedliwości wyznaczył terminy egzaminu radcowskiego w 2012 roku. Od 2011 roku kandydaci do uzyskania prawniczych tytułów zawodowych weryfikują swoją wiedzę rozwiązując zadania egzaminacyjne przy pomocy komputerów, tak będzie i w tym roku.

Minister Sprawiedliwości wyznaczył termin egzaminu radcowskiego dla osób, które odbyły aplikację radcowską oraz dla osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych.

I tak, część pierwszą kandydaci rozpoczną w dniu 28 sierpnia 2012 r. o godz. 10.00, część drugą egzaminu napiszą dzień później tj. 29 sierpnia 2012 r. o godz. 10.00, z kolei część trzecią 30 sierpnia 2012 r. o godz. 10.00. Ponadto na dzień 31 sierpnia 2012 r. na godz. 10.00 zaplanowano rozpoczęcie części czwartej, co więcej tego samego dnia kandydaci na adwokatów przystąpią również do części piątej.

Zgodnie z treścią art. 362 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego aplikanci radcowscy składają do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych, w której odbyli aplikację radcowską.

Z kolei osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji składają wniosek do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania.

Egzamin radcowski zostanie przeprowadzony przez komisje egzaminacyjne mieszczące się w siedzibach rad okręgowych izb radców prawnych, których wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wnioski o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego należy składać w terminie do dnia 14 lipca 2012 r. - przez osoby, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych oraz w terminie do dnia 7 sierpnia 2012 r. - przez osoby, które odbyły aplikację radcowską.

Termin dla osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, tj. 14 lipca 2012 r. pomimo, iż wypada w sobotę - dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy - jako termin prawa materialnego, nie podlega wydłużeniu do dnia 16 lipca 2012 r., stosownie do art. 57 § 4 k.p.a.- informuje resort.

Opłata egzaminacyjna wynosi 1125,00 zł. Opłatę należy wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: „opłata za egzamin radcowski”.

Do wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego należy dołączyć:

I. w przypadku osób, które odbyły aplikację radcowską:

  • zaświadczenie o odbyciu aplikacji radcowskiej,
  • oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski.

II. w przypadku osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych:

  • kwestionariusz osobowy,
  • życiorys,
  • oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski,
  • 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
  • kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej

oraz w zależności od przesłanek uprawniających do przystąpienia do egzaminu:

  • dokument zaświadczający uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych,
  • dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 25 ust. 2 pkt 2, na stanowiskach referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora,
  • dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia lub wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata na podstawie umów cywilnoprawnych w kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o radcach prawnych lub kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze,
  • dokumenty zaświadczające co najmniej 5-letni okres zatrudnienia w urzędach organów władzy publicznej i wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, w tym zaświadczenie kierownika urzędu,
  • dokumenty zaświadczające o zdaniu egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego lub notarialnego,
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie na stanowisku radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Ostateczne wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego 2011

Testy na prawnicze egzaminy zawodowe