Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża swoje zaniepokojenie odnośnie pojawiających się głosów dotyczący braku niezależności i niezawisłości sędziów.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona pojawiającymi się od pewnego czasu głosami, których celem może być wywarcie nacisku na orzekających w ważnych i budzących społeczne zainteresowanie sędziów. Pojawiają się one w mediach, w debacie publicznej, w internecie lub przybierają formę anonimowych listów. W niektórych przypadkach mają wprost formę gróźb.

Jak pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim liście: „niezależność sądów i niezawisłość sędziów to podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego wyrażone w zawartych w art. 173 i nast. Konstytucji RP. Są one kluczowe zarówno z punktu widzenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jako takiego jak i realizacji prawa do sądu każdej jednostki. Niezależność sądów zakłada przede wszystkim oddzielenie organizacyjne i funkcjonalne sądownictwa od organów innych władz, tak aby zapewnić sądom pełną samodzielność w zakresie rozpoznawania spraw i orzekania. Z kolei niezawisłość polega na tym, że sędzia działa wyłącznie w oparciu o prawo, zgodnie ze swoim sumieniem i wewnętrznym przekonaniem. Szczególnie drastyczną postacią sprzeniewierzenia się obowiązkom łączącym się z zasadą niezawisłości jest naruszenie obowiązku zachowania przez sędziego bezstronności, co m.in. może polegać na dostosowywaniu treści wydawanych orzeczeń do sugestii płynących ze strony opinii publicznej czy poleceń przekazywanych sędziemu z zewnątrz.”

Zdaniem Fundacji dbałość o poszanowanie niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów powinna polegać nie tylko na gwarancjach instytucjonalnych, ale również na interweniowaniu gdy zasady te są naruszone lub zagrożone. Może to przybierać w szczególności formę prowadzenia rzetelnych postępowań wyjaśniających przypadki nacisków na sędziów oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobistego sędziemu.

HFPC/AS

Zobacz także:

Prezydent wręczył nominacje sędziowskie

Nowy model kształcenia sędziów i prokuratorów