Rada Notariatów Unii Europejskiej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zorganizowała debatę z udziałem eurodeputowantych pod hasłem „Jakiej ochrony potrzebują konsumenci UE?”.

W ramach spotkania występowali przedstawiciele świata polityki i nauki, w tym osoby reprezentujące interesy konsumentów i przedsiębiorców. Prelegenci podsumowali przeprowadzone już prace nad projektem dyrektywy dotyczącej praw konsumentów. Zastanawiano się także nad potrzebą stworzenia szerszej europejskiej regulacji zapewniającej konsumentom skuteczną ochronę.

Przewodniczący CNUE, Bernard Reynis, wyraził poparcie notariatu europejskiego dla zasady harmonizacji celowej. Jego zdaniem państwa członkowskie powinny zachować swobodę określania mechanizmów ochrony konsumentów bardziej surowych niż te przewidziane w dyrektywie. Zaapelował także o wyłączenie z zakresu projektu dyrektywy obrotu prawami związanymi z nieruchomościami, uzasadniając to względami utrzymania bezpieczeństwa prawnego wedle prawa krajowego. Na zakończenie, przypominając o wartości dokumentów sporządzanych przez notariuszy, przewodniczący zauważył, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie powinno mieć zastosowania do dokumentów sporządzanych w obecności notariuszy i sądów.

Notariat Polski reprezentowali: not. Teresa Kurzyca, wiceprezes KRN, not. Tomasz Janik, członek KRN, oraz not. Tomasz Kot, należący do grup roboczych CNUE Europejski Akt Autentyczny i Europejska Sieć Notarialna.

Pomimo zaproszenia dużej grupy polskich eurodeputowanych, w spotkaniu nie uczestniczył żaden z nich. Można to wytłumaczyć faktem, że termin debaty zbiegł się z podpisaniem Traktatu Lizbońskiego w Polsce. Delegacja polska miała jednak okazję porozmawiać z panem Maciejem Lewandowskim, pierwszym radcą z Wydziału ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE oraz Jarosławem Pietrasem, Dyrektorem Generalnym w Sekretariacie Generalnym Rady UE, który wziął udział w debacie w charakterze prelegenta.

Następnego dnia odbyło się Zgromadzenie Ogólne CNUE. Wśród spraw organizacyjnych najważniejszym punktem były wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego CNUE na 2010 r. Zostali nimi, odpowiednio, not. Roberto Barone z notariatu włoskiego oraz not. Rudolf Kaindl z notariatu austriackiego. Kandydatury zostały wysunięte przez notariat słowacki i słoweński. Przedmiotem obrad merytorycznych był m.in. Program Sztokholmski, Europejski Kodeks Deontologiczny, postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie wymogu obywatelstwa. Ponadto notariaty uczestniczące w Zgromadzeniu mogły zapoznać się z postępem w realizacji projektów CNUE współfinansowanych przez Komisję Europejską: Program „Testamenty Europy”, projekt opracowania krajowych fiszek informacyjnych dotyczących podstawowych zagadnień z prawa spadkowego, a także tworzenie elektronicznego spisu notariuszy ze wszystkich notariatów członkowskich.

KRN/AS

Zobacz także:

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Konsumenci w Europie 2009 roku