Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie zorganizowała konsultacje w sprawie reformy struktury majątkowej spółki z o.o., podczas których zostały zgłoszone liczne pomysły na udoskonalenie proponowanych rozwiązań.

Konferencja na temat reformy struktury majątkowej spółek z o.o. odbyła się w siedzibie Izby w Warszawie.
Wzięli w niej udział współautorzy reformy – prof. Stanisław Sołtysiński, prof. Adam Opalski oraz dr Krzysztof Oplustil – którzy przedstawili założenia przygotowywanych zmian. Do tych propozycji odnieśli się r.pr. Kinga Ziemnicka, adw. Magdalena Kasiarz i r.pr. dr Jerzy Modrzejewski oraz przybyli goście – praktycy prawa.

Najważniejsze założenia wprowadzanej reformy dotyczą kapitałów spółki m.in. w zakresie obniżenia minimalnego kapitału zakładowego do 1 zł czy ochrony przed wierzycielami w przedmiocie wprowadzenie testu bilansowego i testu wypłacalności, mających poprzedzać każdą wypłatę za rzecz wspólników.

Zmiany obejmują także kwestie odpowiedzialności zarządu i nabywania akcji własnych w zakresie dodania możliwość nabywania przez spółkę do 25 proc. udziałów własnych z nadwyżki bilansowej spółki.

W czasie dyskusji zgromadzeni goście wskazywali m.in. na brak precyzyjnego określenia sposobu liczenia kworum w spółce przy obliczaniu udziałów bez wartości nominalnej. Krytycznie odniesiono się także do obowiązku ujawniania na pismach, zamówieniach handlowych i stronach internetowych wysokości kapitału udziałowego. Skoro kapitał udziałowy ma nie podlegać szczególnej ochronie, jego ujawnianie wobec kontrahentów spółki wydaje się zbędne i wprowadzające w błąd – argumentowali uczestnicy konferencji. Wskazali także twórcom reformy, że przepisy nie określają w sposób jednoznaczny przesłanek uwalniających członków zarządu od odpowiedzialności.

PS/Źródło: OIRP w Warszawie

Zobacz także:

Przestępstwo działania na szkodę spółki

Udziały beznominałowe - reforma spółki z o.o.