- List prezesa Macieja Bobrowicza do przewodniczących komisji sejmowych traktuję jako nieczyste zagranie"- napisał w liście otwartym Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jak dalej argumentuje "nieczyste, bo adresatów nie trzeba było o niczym informować, bowiem Naczelna Rada Adwokacka, także w tym przypadku, działa jawnie, z otwartą przyłbicą, zgodnie z prawem i zasadami demokracji chroni interes społeczny i środowiska prawniczego".

Prezes Andrzej Zwara przypomina także, że "działalność lobbingowa w naszym kraju jest najzupełniej legalna i funkcjonuje w każdej dojrzałej demokracji". -Decyzji o skorzystaniu z tego rodzaju usług nie ukrywaliśmy a i przedstawiciel wynajętej przez nas kancelarii ogłosił ją publicznie. Ponadto jest on lobbystą oficjalnie wpisanym do rejestru ministerstwa administracji i cyfryzacji- czytamy w wystąpieniu.

Dlatego, jak podkreśla mec. Andrzej Zwara, list Prezesa Bobrowicza samorząd adwokacki traktuje jako "kolejny pretekst do prezentowania niezrozumiałych zarzutów o wypaczaniu idei nowelizacji kpk". - Dobrze by było aby Pan Prezes Bobrowicz wskazał co według niego zostało wypaczone- postuluje Prezes NRA. I dalej dodaje, że "odnośni wrażenie, iż szefowi samorządu radców prawnych skończyły się kontrargumenty i w sposób irracjonalny szuka ścieżek zablokowania działań adwokatów".

Prezes NRA przypomina także w liście, że stanowisko NRA dotyczące przyznaniu możliwości obron karnych radcom od początku jest jasne i nie uległo zmianie. -Główny problem jaki widzimy w dopuszczeniu radców prawnych do prowadzenia spraw karnych to jest kwestia związana z pełną niezależnością jaką ustawowo posiada adwokat- podkreśla mec. Zwara.- Radca prawny może wykonywać swój zawód będąc związanym stosunkiem pracy, co w przypadku spraw karnych szczególnie wpływa na stopień jego niezależności- dodaje.

Ponadto w ocenie Prezesa NRA wynikający z noweli kpk pomysł jest "niepotrzebnym zacieraniem różnic między zawodami, tym bardziej,że każdy radca prawny, który chce występować jako obrońca w procesach karnych, z łatwością może wpisać się na listę adwokacką".

-Celem działań lobbystycznych jakie podjęliśmy jest jedynie przekazać te argumenty w sposób bardziej bezpośredni- czytamy w liście. -Oczekujemy też, że tak transparentnie będzie działał samorząd radców prawnych. Bo do dziś nie wiemy, skąd wziął się ten pomysł i dlaczego o niego został uzupełniony pierwotny projekt komisji kodyfikacyjnej. Kto go opiniował? Kto o niego zabiegał? Podczas jakich spotkań, gdzie i z kim? - pyta Prezes NRA.

PS/źródło:NRA

Zobacz także:

NRA przeciwna powierzeniu radcom prawnym funkcji obrońców