Najważniejszym problemem wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest przewlekłość postępowań sądowych - wynika z najnowszego raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Najdłużej na wydanie orzeczenia czeka się w dużych miastach takich Warszawa.

Ranking FOR "Sądy na wokandzie 2013" koncentruje się na sprawności orzekania i efektywności wykorzystania zasobów w sądach. Wynika z niego, że jednym z najważniejszych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości
od lat jest przewlekłość postępowań sądowych. Jednak jak wskazują autorzy publikacji problem ten nie dotyczy wszystkich sądów w równym stopniu. Z badania FOR-u wynika, że droga obywatela do sprawiedliwości w dużych miastach trwa zazwyczaj dłużej niż w mniejszych ośrodkach.

Polskie sądy są drogie

W ocenie FOR zwiększenie zatrudnienia w sądownictwie oraz zwiększenie nakładów na sądownictwo nie będą sposobem na przyspieszenie orzekania. Jak bowiem wskazują autorzy publikacji, już obecnie nakłady na sądownictwo oraz zatrudnienie w polskich sądach są wysokie w porównaniu do innych państw Europy.

Według Raportu CEPEJ, 10 tys. sędziów plasuje Polskę na czołowym miejscu wśród państw o najbardziej licznym korpusie sędziowskim w Europie. Na 100 tys. obywateli przypada aż 26 sędziów- czytamy w raporcie.

Autorzy publikacji podkreślają także, że nasz kraj jest również na jednym z wyższych miejsc pod względem wydatków publicznych na wymiar sprawiedliwości. Budżet w Polsce na sądownictwo to 0,40% PKB na jednego mieszkańca. Mimo tak wielkich nakładów i ilości pracowników sądowych wciąż borykamy się z problemem przewlekłości postępowań sądowych- wskazują.

Rośnie liczba spraw

Na pewno problemem, który ma wpływ na szybkość i efektywność pracy sądów, jest m.in. stale rosnąca liczba spraw. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w roku 2012 do sądów powszechnych wpłynęło 14 040 tys. spraw. To jest o 456 tys. spraw więcej niż w roku 2011. Sądy miały do załatwienia łącznie ze sprawami pozostałymi do rozpatrzenia z poprzedniego roku 15 940 tys. spraw, co stanowi o 4,3% spraw więcej w stosunku do roku poprzedniego- wynika z raportu.

Liderzy i outsiderzy rankingu

W rankingu FOR najlepiej spośród sądów apelacyjnych wypadł sąd w Poznaniu, a spośród okręgowych SO w Legnicy i SO w Przemyślu. Z kolei najgorzej wypadają: SA w Warszawie i SO w Krakowie. Na dole klasyfikacji znajdują się także sądy okręgowe: Warszawa i Warszawa-Praga.

Źródło: "Sądy na wokandzie 2013. Przejrzystość i wydajność pracy"

Zobacz także:

Jakość stron internetowych sądów ulega poprawie