Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
W dniu 28 grudnia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza regulacje zakazujące wydania wizy krajowej przez konsula, jeżeli zainteresowany figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu.
Od powyższej zasady będzie można jednak odstąpić, jeśli przemawiają za tym poważne przyczyny, np. względy humanitarne.
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 265/2010 z dnia 25 marca 2010 r. zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenie (WE) nr 562/2006 w zakresie dotyczącym przepływu osób posiadających wizy długoterminowe. Zgodnie z nim, do wiz krajowych będą miały zastosowanie przepisy dotyczące dokumentów pobytowych w zakresie, w jakim regulują one zasady poruszania się przez cudzoziemców z krajów trzecich w obszarze Schengen.
W nowelizacji zapisano, że dotychczasowe dokumenty wydawane szefom misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych, członkom ich personelu, a także innym osobom oraz ich rodzinom będą uprawniały jednocześnie do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmiana skraca okres ważności wizy krajowej, z pięciu lat do roku. Wymaga tego zmieniany rozporządzeniem art. 18 ust. 2 Konwencji Wykonawczej z dnia 19 czerwca 1990 r. do Układu z Schengen.
Ponadto ustawa uchyla upoważnienie do określenia sposobu anulowania wizy krajowej wydawanej w toku postępowań o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, na pobyt rezydenta długoterminowego WE lub na osiedlenie się (tzw. wizy proceduralne).
W ostatecznym tekście ustawy uwzględniono senackie poprawki, m.in. tą która stanowi, iż wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium Polski lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających łącznie dłużej niż trzy miesiące.
Paulina Szewioła
Zobacz także:
Uczące się dziecko obywatela UE uzyska prawo pobytu
Wymiana danych pasażerów z krajami spoza UE
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
Prawnik.pl
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.