Od powyższej zasady będzie można jednak odstąpić, jeśli przemawiają za tym poważne przyczyny, np. względy humanitarne.
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 265/2010 z dnia 25 marca 2010 r. zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenie (WE) nr 562/2006 w zakresie dotyczącym przepływu osób posiadających wizy długoterminowe. Zgodnie z nim, do wiz krajowych będą miały zastosowanie przepisy dotyczące dokumentów pobytowych w zakresie, w jakim regulują one zasady poruszania się przez cudzoziemców z krajów trzecich w obszarze Schengen.
W nowelizacji zapisano, że dotychczasowe dokumenty wydawane szefom misji dyplomatycznych, kierownikom urzędów konsularnych, członkom ich personelu, a także innym osobom oraz ich rodzinom będą uprawniały jednocześnie do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmiana skraca okres ważności wizy krajowej, z pięciu lat do roku. Wymaga tego zmieniany rozporządzeniem art. 18 ust. 2 Konwencji Wykonawczej z dnia 19 czerwca 1990 r. do Układu z Schengen.
Ponadto ustawa uchyla upoważnienie do określenia sposobu anulowania wizy krajowej wydawanej w toku postępowań o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, na pobyt rezydenta długoterminowego WE lub na osiedlenie się (tzw. wizy proceduralne).
W ostatecznym tekście ustawy uwzględniono senackie poprawki, m.in. tą która stanowi, iż wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium Polski lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających łącznie dłużej niż trzy miesiące.
Paulina Szewioła

Zobacz także:

Uczące się dziecko obywatela UE uzyska prawo pobytu

Wymiana danych pasażerów z krajami spoza UE