Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
W dniu 15 grudnia 2010 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów w celu omówienia praktyki pracy asystentów ich kompetencji i statusu oraz zasad przystępowania do egzaminu sędziowskiego, szkoleń i wynagrodzeń.
Jak zadeklarował Minister nie będzie zmiany dotyczącej wydłużenia dwuletniego okresu praktyki umożliwiającej ubieganie się o stanowisko sędziego.
Dodał, że przyszłoroczny egzamin sędziowski – który najprawdopodobniej odbędzie się w drugiej połowie marca - przebiegnie na zasadach istotnie nie odbiegających od dotychczasowych.
W rozmowie z ministrem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów reprezentował m.in. jego Przewodniczący – Andrzej Sobótka.
Przedstawiciele Stowarzyszenia omówili m.in. praktykę ich pracy, a także przedstawili propozycje dotyczące poszerzenia kompetencji asystentów oraz ich statusu.
Jednym z tematów była także wysokość asystenckich wynagrodzeń. Jak przypomniał Minister Sprawiedliwości w pierwotnym projekcie przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych został umieszczony zapis, na podstawie którego wynagrodzenie asystentów miało wynosić 80% wynagrodzenia zasadniczego referendarza, i tym samym miało być powiązane z wynagrodzeniami sędziów. Z powodu sytuacji budżetowej, na etapie prac w rządzie zrezygnowano z tego zapisu.
Reprezentanci asystentów z zadowoleniem przyjęli informację, że w przygotowanym przez resort projekcie usp, Ministerstwo odchodzi od zróżnicowania wynagrodzenia asystentów w zależności od sądu, w którym pracują (rejonowy, okręgowy, apelacyjny). Przedstawiciele Stowarzyszenia pozytywnie odnieśli się także do propozycji resortu dotyczącej pozostawienia funkcji asystenta w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych i nie przenoszeniu jej do ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.
Minister podczas spotkania zadeklarował, że przekazane zostaną dodatkowe pieniądze na szkolenia dla asystentów sędziów i to nie tylko tym, którzy mogą już obecnie ubiegać się o stanowiska sędziowskie, ale też tym przygotowującym się do egzaminu, którzy nie odbyli aplikacji a planują przystąpić do egzaminu.
PS/MS
Zobacz także:
Przyszłość Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Sędziowie chcą zmiany ustroju sądów i statusu sędziów
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
Prawnik.pl
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.