W dniu 1 stycznia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych. Reorganizacja obejmie 79 sądów.

Przepisami niniejszego rozporządzenia 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych, czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie, zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych. Celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału sędziów, usprawnienie organizacji ich pracy, równomierne obciążenie ich obowiązkami, dzięki czemu sądy będą lepiej służyć obywatelom- argumentuje resort sprawiedliwości.

Zobacz: Iustitia negatywnie o obniżeniu uposażenia chorobowego sędziów

Zmienią się pieczęcie i tablice na budynkach sądów, które od 1 stycznia 2013 r. staną się wydziałami zamiejscowymi innego sądu rejonowego. Nadal będą w nich funkcjonować tak jak dotychczas wydziały - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Po wejściu w życie reformy nie będzie przeszkód, aby w przekształconych w wydziały zamiejscowe sądach rejonowych nadal działały biura podawcze, czy np. kasy- zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów.

Zobacz: KRS apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia znoszącego sądy rejonowe

Jak przekonuje resort dzięki reformie, po 1 stycznia 2013 r. będzie można efektywniej reagować na braki kadrowe lub zaległości w sądach. Obciążenie pracą sędziów będzie równomierne i, co najważniejsze, sprawy rozstrzygane będą szybciej- dodaje.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa "Polska jest na drugim miejscu w Europie jeśli chodzi o wydatki na sądownictwo, a także na drugim pod względem liczby sędziów. Niestety pod względem czasu trwania spraw znajdujemy się na miejscu przedostatnim. Jedną z przyczyn jest nadmierne zbiurokratyzowanie i rozdrobnienie sądownictwa w Polsce. Konsolidacja najmniejszych sądów to jeden z wielu kroków, które trzeba zrobić, aby usprawnić pracę polskich sądów".

PS/źródło:MS

Zobacz także:

KRS negatywnie o propozycji reorganizacji sądów rejonowych

Menadżerskie zarządzanie sądami