Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, która penalizować będzie zanieczyszczanie morza przez statki.

Głównym celem niniejszej regulacji jest implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/123/WE z dnia 21 października 2009 r. zmieniającej dyrektywę 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków.

Zgodnie z nowymi przepisami, zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem przeciwko środowisku podlegającym sankcjom karnym. Chodzi o to, aby surowiej karać m.in. za zrzuty do morza oleju lub innych szkodliwych substancji ciekłych.

W związku z powyższym w ustawie przewidziano kary za usuwanie ze statku substancji zanieczyszczających – w takiej ilości lub postaci – która może doprowadzić do pogorszenia jakości wody, zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować znaczne zniszczenie fauny i flory morskiej w znacznych rozmiarach.

Założono, że za takie przestępstwo, popełnione świadomie, będzie grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast osoby działające nieumyślnie będą podlegały: grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Kara będzie mogła być nałożona na osoby fizyczne (np. kapitana lub członka załogi), które dopuszczają się wyżej wymienionych czynów a także osoby prawne (np. armatora statku, załadowcę, towarzystwo klasyfikacyjne), w których interesie lub na korzyść których czyn ten został popełniony.

PS/źródło:Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz także:

Prawo wspólnotowe a przepisy o ochronie środowiska

Będą kary za przestępstwa przeciwko środowisku