W dniu 24 września 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zapowiedział także, iż po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej.



Kontrola następcza ma obejmować zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu wprowadzającej ograniczenie prawa do informacji publicznej.

Sejm w trakcie prac nad nowelizacją uwzględnił część uwag organizacji pozarządowych i wypracował kompromisowy projekt nowelizacji. Jednak poprawka przyjęta przez Senat, w dniu 14 września 2011 r. stanowi powrót do wersji pierwotnej ustawy. Poprawka ta została przyjęta przez Sejm w dniu 16 września 2011 r. pomimo sprzeciwu wielu organizacji pozarządowych.

Zobacz: SA : Publiczna informacja musi być poparta dowodami

Krytycznie do zmian w dostępie do informacji publicznej odniosły się także organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Pisaliśmy o tym: Czy będzie weto Prezydenta w sprawie zmian w dostępie do informacji publicznej?

Zgodnie z konstytucją, w trybie kontroli następczej z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją może wystąpić m.in. prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznik Praw Obywatelskich.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

RPO o prawie obywatela do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej a wolność słowa